Online reportáž

Hasiči jsou od půl sedmé ráno připravení u hraničního přechodu z rakouského Drasenhofenu do Mikulova. „Na místě máme vždy dva příslušníky sboru, kteří se budou střídat. A to v čase od sedmi hodin ráno do sedmi hodin večer. K dispozici má každý bezkontaktní teploměr a namátkově s ním měří teplotu posádkám přijíždějících aut ze směru od Rakouska,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Pokud někomu hasiči naměří teplotu vyšší než 38 stupňů Celsia, mají nařízení kontaktovat krajskou hygienu. „Posádku auta v mezičase pozdrží policisté,“ dodal Mikoška.

Co je koronavirus?Zdroj: Deník

Hraniční kontroly překvapily i Rakušana Mathiuse, který se do České republiky vydal přes hraniční přechod Drasenhofen-Mikulov pracovně. „Vůbec jsem netušil, že česká strana něco podobného zavádí. Ani tudy často nejezdím, spíš zřídka. Myslím ale, že informovat tímto způsobem není špatný nápad. Já osobně obavy z koronaviru nemám, pochopitelně dodržuji všechna hygienická doporučení,“ zmínil mladý muž.

Reaguje také Správa železnic, která začala rozmísťovat na všech krajských nádražích a dalších frekventovaných nebo příhraničních stanicích stojany s dezinfekcí kvůli koronaviru. Stojany prioritně osadí také Brno hlavní nádraží nebo stanice Břeclav, Znojmo, Jihlava, Havlíčkův Brod, Hodonín, Vyškov, Blansko, Žďár nad Sázavou a Veselí nad Moravou.

Na všech nádražích správci železnice také informují cestující vracející se z Itálie o nařízené karanténě formou hlášení na tabulích, hlášení na info tabulích a bannerech.

Zákaz návštěv vyhlásil Masarykův onkologický ústav od pondělí s ohledem na narůstající riziko šíření infekce koronavirem. "Rušíme také všechny akce pro pacienty i veřejnost, které jsme v příštích dnech připravili. Platí to už pro úterní koncert A la Ella," uvedla mluvčí zařízení Zuzana Joukalová.

Fakultní nemocnice Brno zase zrušila akci Světový den ledvin, která se měla uskutečnit ve čtvrtek. "Důvodem je koronavirus," odůvodnil mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník