"Při zásahu se prostřídalo 150 členů útvaru. Točili se v různých intervalech, které zpravidla čítaly čtyři dny," uvedla mluvčí Záchranného útvaru hasičů Jana Urbancová.

Kolona zamířila ve čtyři odpoledne nejprve přes Lužice na hlavní tah k Břeclavi, poté na dálnici D2, pak se rozdělí. Jednotky totiž mají sídlo v Hlučíně, Zbirohu a Jihlavě. Vzhledem k velikosti konvoje hasiči poprosili řidiče o shovívavost.

Do center obcí na Podluží, postižených tornádem, už mohou jezdit dobrovolníci autem.
Děsivé záběry. Haló! Je tady někdo? Policie zveřejnila video těsně po tornádu

Před odjezdem hasičům v Mikulčicích poděkoval jihomoravský hejtman Jan Grolich. "Děkujeme! Jižní Morava nezapomene. Ale už vás nechci vidět," řekl hejtman s dovětkem, že setkání s hasiči z jiných krajů se většinou děje při nepříjemných událostech, jako jsou právě živelné pohromy. Hrdinové, kteří pomáhali lidem už v noci po tornádu a poté odpracovali v zasažených obcích tisíce hodin, včetně emotivních demolic domů, dostali také dary.

První jednotky Záchranného útvaru do postižené oblasti Břeclavska a Hodonínska dorazily už několik hodin po řádění tornáda, tedy v pátek 25. června ve tři hodiny ráno.

Jihomoravští hasiči mají z oblasti odjet až ve čtvrtek.