Co zůstalo stejné, byly kytičky v rukou žáků, z nichž mnozí po několika měsících poprvé zavítali do školy. Bývalo zvykem, že se na slavnostním ukončení sešli společně všechny děti a pedagogové. Kvůli koronavirovému nebezpečí však bylo nutné přijmout bezpečnostní opatření, aby se nepotkávalo větší množství lidí. 

Například na základní škole v Ostrčilově ulici v centru Ostravy se vysvědčení rozdávala na různých místech. Ve třídě, na školním hřišti a dokonce i v nedalekém parku.

„Bylo to napříč školou. Záleželo na dohodě s rodiči a dětmi,“ uvedl ředitel školy Michal Pernecký s tím, že letošní loučení se školním rokem bylo zcela jiné. „Nejde ale jen o poslední školní den, týká se to i předchozích měsíců. Každý týden byla situace jiná, někdy se to měnilo i ze dne na den. Museli jsme reagovat velmi pružně. Celý ten poslední kvartál byl velice zvláštní a netradiční,“ dodal Pernecký, který věří, že v září již začne klasická výuka. „Doufám, že se koronavir nevrátí," uzavřel ředitel školy.

Pro vysvědčení si v pátek přišla i Sára z osmé třídy. „Bylo to v pohodě. Odevzdávali jsme jen prohlášení, že jsme zdraví,“ uvedla. V souvislosti s ukončením školního roku zatím s kamarády žádnou společnou akci nechystají, ale již plánují, co budou dělat během prázdnin. „Určitě něco vymyslíme,“ řekla Sára.