Národní přírodní rezervace na Vysočině

Dářko
Mohelenská hadcová step
Radostínské rašeliniště
Ransko
Velký Špičák
Žákova hora
Divoká Oslava

Co vyšší stupeň ochrany znamená? „Změny jsou minimální. Pro běžného návštěvníka nebude režim v zásadě odlišný,“ říká Luděk Čech ze správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, která bude mít nad oblastí dohled. Ale přece jen: Národní přírodní rezervace s sebou nese zpřísněný zákaz vstupu mimo značené cesty. „Už ve stávající přírodní rezervaci byl vstup mimo značené cesty omezen,“ podotýká Luděk Čech.

Tok Oslavy pod Náměští, který patří podle milovníků přírody k nejkouzelnějším místům na Moravě, byl předtím součástí přírodní rezervace nazvané Údolí Oslavy a Chvojnice. Ta zabírá větší území, než nová rezervace a nyní tvoří jakési ochranné pásmo kolem ní.

Na Lavičkách na Dalešické přehradě se uskutečnily velké terénní úpravy na černo, které nyní přikryl sníh. Úřady zakázaly další bagrování,  bagry proto v lokalitě nejsou.
OBRAZEM: Tábory na rozbagrovaných Lavičkách? My už ne, říkají skauti

Údolí je odedávna spjato s fenoménem trampingu. Jsou v něm trampská tábořiště s totemy a sruby. Tramp a starosta Oslavan Vít Aldorf má z vyhlášení rezervace dvojaké pocity.

Nechtějí metlu na trampy

„Pro ochranu přírody je to perfektní. Ale nerad bych, aby se vyhláška stala metlou na trampy. Trampové jsou v této oblasti přínosem a byli i motorem, aby k novému stupni ochrany došlo,“ míní Aldorf.

Ilustrační foto.
Zpoždění či přecpaná souprava. Cesta vlakem je chvílemi utrpení

Správa CHKO slibuje, že trampy z údolí vyhánět nehodlá. Koneckonců jejich osadní sruby vznikaly v údolí v dobách, kdy ještě vůbec nebylo jako přírodní lokalita chráněno. Prioritou pro ochranáře nyní není boj s táborníky, ale s kůrovcem. „Je potřeba řešit lesní hospodářství v souvislosti s kalamitou. Menší část porostů se bude obnovovat, kůrovec sežral nepůvodní smrkové monokultury,“ poznamenal Luděk Čech.

Konec přehrady?

Údolí Oslavy je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů. Ministerstvo životního prostředí nyní připravuje vyhlášení národní přírodní rezervace také na nedalekém soutoku řek Oslavy a Chvojnice. Tím zřejmě zcela padne nedávný záměr vybudovat přehradu na Oslavě u obce Čučice, protože nádrž by zaplavila státem nově chráněné říční údolí.

„Mělo by to znamenat ukončení úvah o přípravě vodního díla. Lokalita ovšem stále zůstává v generelu míst pro akumulaci povrchových vod jako rezerva,“ upozornil Vít Aldorf.

PROTEST: Lidé vytvořili řetěz proti přehradě

Údolí Oslavy

Údolí Oslavy a Chvojnice je od roku 1974 jednou z nejrozsáhlejších přírodních rezervací v ČR. Chráněné území se nachází na území okresů Třebíč a Brno-venkov a je turisticky vděčným cílem i díky zříceninám Ketkovického, Sedleckého hradu a Lamberku.

Od prosince 2019 je údolí Oslavy vyhlášeno Národní přírodní rezervací Divoká Oslava s vyšším stupněm ochrany.