Davy nedočkavých návštěvníků se shromáždily před domem desetiletého krále Davida Chaloupky, aby mohly být u toho, až na svém koni vyjede ze dvora. U branky se jako první objevil královský otec, který vyzvídal: „Už jsou tady legrúti?"

Někteří si čekání krátili popíjením slivovice a vlčnovskými koláčky. Místní specialitu ochutnávala také návštěvnice z amerického státu Georgie.

Mistrovství České republiky ve stromolezení v zámeckém parku ve Vrchlabí.
Stromolezci šplhali korunami ve vrchlabském zámeckém parku. Probíhal šampionát

„Na zdraví,“ přiťukla si Američanka s místními. Slivovice ji ale přestala zajímat ve chvíli, kdy se pár minut po půl dvanácté branka do dvora otevřela a v pozadí se objevil král, aby se svojí družinou vyrazil na Jízdu králů.

„Na krála matičko, na krála,“ ozývali se ze všech stran legrúti královské družiny. A vtipnými vyvolávkami ani letos nešetřili. „Moje milá mi dopřála spoustu lásky, že támhle ta paní má zrzavé vlásky. Ta sa na mě pěkně směje, ta mně do botičky něco přispěje,“ pokřikoval na přihlížející jeden z legrútů.

„Za fotečku, do botečku,“ reagoval další jezdec na tisíce chytrých telefonů a fotoaparátů, které slavnou objížďku ve Vlčnově dokumentovaly.

Významní hosté

Poprvé na vlčnovskou Jízdu králů zavítala paní Soňa Lanková z Brna. Ta přijela s manželem na lázeňský pobyt do Luhačovic. Když se ale dozvěděli, co za událost se nedaleko koná, nemohli si ji nechat ujít.

„Zrovna se dívám, jestli tu růži drží král v puse nebo ji má uvázanou před bradou,“ nahlížela zvídavě na projíždějícího krále paní Soňa.

Mezi přihlížejícími byl také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, zástupci Ministerstva kultury a další významní hosté. „Jsou tu samí dobří lidé,“ poznamenala místostarostka Vlčnova Marta Moštková.

„Letos tady máme doslova akademickou obec, navštívil nás rektor Karlovy univerzity a prorektor ze zlínské Baťovy univerzity,“ dodala místostarostka, jejímž hlavním úkolem byla při Jízdě králů právě péče o hosty.

Vernisáž výstavy obrazů Zdeňka Hudečka v Galaerii Na Měšťance
Folklorní paleta Zdeňka Hudečka ve Vlčnově