Myší trus byl ve skladu potravin i ve skladu technickém, který slouží k uskladnění obalového materiálu či vratných přepravek.

„Exkrementy se nacházely především na dřevěných trámech podél zdí, v rozích místnosti či mezi paletami. Myší trus se vyskytoval rovněž na paletě v bezprostřední blízkosti mouky, přičemž jedno balení bylo dokonce okousáno,“konstatoval Kopřiva. Dodal, že mezi další zjištěné prohřešky patřil zanedbaný úklid a přítomnost prachu a nečistot.

„Chodím do tohoto obchodu často a taková informace mě opravdu znepokojuje. V minulosti se občas stalo, že jsem někde koupila mouku i s pavučinami od molů, ale s myším trusem jsem se ještě nesetkala. Prostě fuj,“ otřásla se odporem zákaznice, která se představila jako Jarka.

Hospůdka v sudu ve Vřeskovicích.
Dříve v něm bývalo obilí. Muži si na Klatovsku vyrobili hospodu z velkého sudu

Redakce Deníku požádala o vyjádření tiskové oddělení firmy Kaufland. „Vzniklá situace nás velmi mrzí. Ihned jsme podnikli nezbytné kroky k odstranění veškerých nedostatků. Jednalo se o dočasné uzavření skladu, nikoliv prodejny. Po nápravě byl sklad v sobotu ráno po kontrole opět zprovozněn. Došlo k důkladnému vyčištění a deratizaci prostor skladu a přijali jsme nadstandardní opatření, aby se zmíněná situace v budoucnu neopakovala,“ uvedla mluvčí firmy Renata Maierl.

Dodala, že ve všech prodejnách v republice jsou samozřejmostí pravidelné kontroly externí deratizační firmou. „Je naší maximální snahou těmto případům předcházet,“ zdůraznila.

Předchozí prohřešky 

Chrudimský obchod nebylo nutné uzavřít, jako se to stalo letos v únoru v sousedních Pardubicích v prodejně Lidl nedaleko nádraží. I tam měly myši pré. „Naši inspektoři uvnitř provozovny zjistili výskyt myšího trusu ve skladu balených potravin, v místnosti pro dopékání pekařských polotovarů i na prodejní ploše. Vzhledem k výše uvedeným zjištěním jsme byli nuceni celou provozovnu uzavřít,“ informovala SZPI na svém webu.

Stopou pro inspektory byl i okousaný obal od sušenky. Hygienické nedostatky se objevily i v přípravně pro dopékání pečiva a přímo v prodejně. Po kompletním úklidu a deratizaci byl obchod otevřen následující den.

Studenecký patriot Zdeněk Máslo vlastní nejstarší místní automobil, Tatru 57 z roku 1935. Pochlubil se jím při soutěži Studenecké míle. Vnučkám svěřil felicii z roku 1961.
Místo do hospody do garáže. Podkrkonošský Studenec žije soutěží veteránů

Na webových stránkách potravinynapranyri.cz může spotřebitel nalézt velmi zajímavé výsledky kontrol inspektorů SZPI. Třeba v březnu v rychlém občerstvení v chrudimském centru zachytili pizza šunku ve čtrnáctikilogramovém balení v zataveném sáčku.

„Potravina zapáchala po kažení, měla prošlé datum použitelnosti. Jednalo se o surovinu pro přípravu pokrmů,“ zní ve zprávě kontrolorů. Jejich návštěva v jednom maloobchodě v Pardubicích také neprošla „bez ztráty kytičky“. Objevili totiž vadnou klobásu v načatém balení: „Výrobek měl oslizlý a lepkavý povrch a zapáchal po kažení.“