Deníku Rovnost to potvrdil starosta Znojma Jan Grois. „Už před osmi lety nás Komerční banka oslovila s tím, že má záměr tento panelový dům za jejich pobočkou prodat. My jsme měli obavy, aby dům nezískal někdo například se záměrem udělat tam sociální byty. Proto jsme objekt koupili,“ připomněl historii domu z počátku osmdesátých let starosta.

Ilustrační foto
Třebíč chystá novinku pro milovníky vesmíru. Ve městě vznikne planetárium

Radnice chce dům zbourat v rámci revitalizace Horního parku. „Dům je několik let prázdný. Je odpojený od sítí. Po určitou dobu jsme jej nabízeli Jihomoravskému muzeu jako depozitář, ale zájem muzea nebyl. Takže jej čeká demolice,“ dodal Grois s tím, že termín ještě není jasný.

Odstranění paneláku v parku vítá například důchodkyně Miloslava Klimtová. „Ten dům je opravdu škaredý. Kdyby měl nějaké smysluplné využití, ale nemá. Muselo by se beztak investovat do jeho rekonstrukce. Takže demolice je správná cesta. Víc zeleně jen uvítám,“ řekla Klimtová.

Demolice jako jediná správná možnost

Demolici paneláku jako jedinou správnou možnost vidí předseda Okrašlovacího spolku ve Znojmě Otto Bouda. „Proto jej přece město kupovalo. Je to pozůstatek komunistické architektury a ostuda města na okraji parku. Je to stavba, která do městské památkové rezervace vůbec nepatří. V těch osmdesátých letech panelák vyrostl spolu s budovou dnešní Komerční banky jako bydlení pro úředníky banky,“ připomněl Bouda.

Postřelmovská kadeřnice Martina Odstrčilová
Kadeřnice Martina zaujala celý svět. Chci dál zůstat v Postřelmově, říká

Při revitalizaci čeká podle Boudy radnici také dořešení padající zdi, která navazuje na hradby a prakticky odděluje pozemek kolem paneláku od parku. „Zeď budou muset zbořit také. Snad se při revitalizaci podaří udělat tam pěkné parkové úpravy. Otázkou je také případný archeologický průzkum,“ naznačil.

Demolici letos podlehl také objekt, který v Pražské ulici využívala do roku 2014 Městská zeleň Znojmo. „Prostor po Městské zeleni slouží nadále jako provizorní odstavná plocha, kde lze parkovat zdarma. Funkci parkování má tato plocha mít i v budoucnu. Cílem je tuto proluku zastavět tak, že hlavním účelem využití má být parkování,“ připomněla koordinátorka projektu Znojmo zdravé město Soňa Bystřická.