„Náplavka žije po celý rok!“ zní heslo právě probíhající akce s názvem Dny otevřených kobek, kterou pořádá městská společnost Trade Centre Praha spravující pražské náplavky.

Byť prostor u Vltavy se plní hlavně v letních měsících nebo za příznivého počasí, po revitalizaci by měl sloužit veřejnosti i v chladnějších dnech. Uvnitř kobek je totiž teplo. Ve středu i ve čtvrtek se mohou lidé seznámit se zatím provirozním provozem - mimo jiné kvůli nedokončenému kolaudačnímu procesu.

Náklady na opravu, která se připravovala několik let a započala ještě za exprimátorky Adriany Krnáčové (ANO), přesahují částku 170 milionů korun. Nové vedení metropole v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) vybralo (staro)nové provozovatele, mezi nimiž nechybí oblíbený Bajkazyl. 

Návštěvníkům se nyní otevírá celkem dvacet kobek na Rašínově i protějším Hořejším nábřeží. Jedna z nich dokonce zůstane prázdná a bude možné si ji pronajmout pro soukromé účely. Součástí projektu jsou také troje nové toalety, které byly navrženy jako krytý exteriér a budou zdarma, aby byly dostupné všem.

Program odstartovala komentovaná procházka s hlavním architektem Petrem Jandou ze studia Brainwork, který seznámil veřejnost s rekonstrukcí náplavek spolu s popularizátorem architektury Adamem Gebrianem. Příchozí dostali horký nápoj zdarma.

Nezraní vás dveře?

„Zbývá ještě dovytvořit toalety, mobiliář, zasíťování, plovoucí lázně a terminál lodní dopravy," řekl podle Blesk.cz architekt Janda. „Chtěli jsme se více přiblížit Západu a myslím, že se nám to povedlo," dodal. 

Opravené kobky upoutají už z dálky a přítomným připomínají „akvárka“ - vstupy jsou skutečně vyrobeny z akvarijních skel a mají tloušťku sedm centimetrů. Ale nemusí se obyvatelé a turisté v Praze bát, že se při návštěvě kobek zraní? Nebouchne je obří sklo? Co když se elipsovité dveře budou protáčet? 

„Na normální provoz je určen úhel šedesát stupňů, kde pravá strana slouží k vchodu a je bezbariérová," odpověděl Blesku architekt Janda s tím, že k automatickému otevírání slouží čidlo. Podle Jandy ani v případě výpadku proudu není důvod k panice - záložní zdroj zajistí ještě dalších padesát otevření. V případě nouze existuje venkovní zámek či ruční pohon.

Zajímavostí je, že každá kobka má jinak velký vstup, takže každé dveře mají jiné rozměry. Nejširší měří 5,4 metru. Program Dne otevřených kobek pokračuje ještě ve čtvrtek.