Přesto jsou připraveni záchranáři, kteří postavili velký stan na Václavském náměstí. Na bezpečnost a dodržování veřejného pořádku i protiepidemických opatření v Praze dohlížejí stovky policistů. Na Václavském i Staroměstském náměstí budou během novoročních oslav veřejnosti k dispozici sanitní vozy pražské záchranky navíc oproti běžnému provozu. Dopravní podnik prodlouží provoz metra do dvou hodin po půlnoci.

Galerie Fasáda prezentuje společnou výstavu Veroniky Šrek Bromové a Miloše Šejna.
OBRAZEM: Okna a fasádu zničil před lety výbuch, dnes je tu netradiční galerie

Na Staroměstském náměstí se odpoledne sešly desítky odpůrci protikoronavirových opatření. Na Loretánském náměstí si zase náboženští představitelé připomněli oběti pandemie. Zdaleka nejvíc ale bylo těch, kteří se jen tak prošli Pražským hradem, po Karlově mostě či staroměstskými a malostranskými uličkami. Čím víc se bude blížit půlnoc a začátek nového roku, dají se hlavně v okolí Václavského náměstí očekávat desetitisíce lidí.

Zákaz pyrotechniky

V centru platí zákaz používání pyrotechniky, ale to od oslav málokoho odradí. Neplatí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti ani není omezena provozní doba restaurací či barů.

Hasiči zasahovali do 23:00 u jedenácti požárů kvůli pyrotechnice, které zasáhly jen křoviny, odpad nebo popelnice. Pražská zdravotnická záchranná služba na svém stanovišti v centru na Václavském náměstí pomáhala třeba muži po pádu z koloběžky či ženě s alergií. Záchranáři řešili i jeden úraz zábavní pyrotechnikou, který se ale nestal v centru. Vyplývá to z informací na twitteru hasičů a záchranářů. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová řekla ČTK, že policisté zatím řešili hlavně používání pyrotechniky na místech, kde je to zakázáno, a vyjížděli k úrazu pyrotechnikou v Řeporyjích.

Podniky jsou plné

Gastronomické podniky v Praze jsou poměrně plné. Personál kontroluje doklady o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce. U stolů byli mnohdy více než čtyři lidé, což je v současné době maximální povolený limit, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Podmínku ale evidentně mnozí nesplňovali, restauratéři většinou toto nezjišťovali. Vzhledem k příznivému počasí a na prosinec vysokým teplotám je v pražských ulicích mnoho lidí i přes výzvu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se lidé kvůli pokračujícímu šíření koronavirové nákazy vyhnuli zbytečným kontaktům.

V Praze je od loňska zakázáno používat na vybraných místech pyrotechniku. Patří mezi ně památková rezervace, přírodní parky a chráněná území, okolí vodních toků a ostrovy, přehrady a hráze. Zákaz platí i v okolí trojské zoo a domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Společnost pro zvířata připravila formulář o odpalování zábavní pyrotechniky. Lze do něj vyplnit údaje o místě a času, a to i včetně plošného odpalování lidmi na silvestra a uvést například reakce zvířat, zdravotní potíže u lidí a zvířat kvůli pyrotechnice a zda-li byla přivolána policie a jak zasáhla.

Klub dálkového a zimního plavání Metujští tygři uspořádal 31. prosince 2021 v Náchodě silvestrovský křest začínajících otužilců na tradiční akci Sejdeme se na Metuji.
Letošní silvestr je nejteplejší od roku 1935. Naměřili rekordních 15 stupňů

Oproti minulým letům, se přivítání nového roku 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje pořádaného městem nebo promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli pandemii covidu-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. Vítání nového roku se nekonalo ani před rokem. Minulý rok zasahovali pražští hasiči u 18 požárů, které souvisely se zábavní pyrotechnikou.