Vzpomínkové akce věnované 80. výročí vypálení Lidic se zúčastnila i první dáma České republiky Ivana Zemanová. Malá pieta byla navíc letos rozšířena o výstavu portrétů bývalých studentů kladenského gymnázia, kteří zahynuli během lidické tragédie.

Současní gymnazisté zároveň připravili výzdobu tělocvičny věnovanou lidickým ženám. Podlaha byla poseta bílými a červenými papírovými květy, nechyběly dobové fotografie. Následně se všichni přítomní odebrali k pamětní desce na budově gymnázia, kam studenti zavěsili věnec. Hlavní pietní akt se konal u sochy Lidické matky.

Památník lidických dětí. Ilustrační snímek
Česká města i jména. Popularitu Lidic v jižní Americe rozproudil soucit i odboj

Nejprve zazněla emotivní píseň za doprovodu kytary a pak již byly položeny věnce a kytice. Jako první kytici bílých květů položil Pavel Horešovský, přeživší lidické dítě. Památce lidických žen a dětí se poklonila Ivana Zemanová, ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová, poslanec Vojtěch Munzar, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková a za Památník Lidice kytici položil jeho ředitel Eduard Stehlík.

Zazněla i státní hymna 

Za Československou obec legionářskou Kladno věnec položila delegace ve složení Eva Armeanová, Miroslava a Stanislav Čížkovi. S krátkým projevem vystoupil Eduard Stehlík, který poděkoval všem za účast.

První dáma Ivana Zemanová ve svém projevu zdůraznila, že je pro ni velkou ctí zúčastnit tohoto pietního aktu a vyjádřila obdiv přeživším. Za konec zazněla státní hymna.

Členové SS si prohlížejí ruiny vypálených a rozbořených Lidic
Lidice opakovanou obětí. Vyvražděná obec se stala věčným nástrojem propagandistů

Následně se část kladenských legionářů odebrala do Hornického skanzenu Mayrau, kde se konal od 10 hodin další pietní akt u pomníku zavražděných lidických horníků.