Na vzpomínkovém shromáždění se k uctění památky horníků sešli bývalí zaměstnanci dolu Nosek, jejich rodinní příslušníci, členové báňské záchranné služby, členové Klubu přátel hornických tradic, zástupci obce Tuchlovice i místní obyvatelé.

Dopoledne 23. září 1960 vypukl v kamenouhelném dole Nosek v Tuchlovicích velký požár. V důsledku otravy oxidem uhelnatým zahynulo na místě dvacet horníků, přičemž dalších dvaatřicet bylo přiotráveno. Ve tmě pod zemí nastal absolutní zmatek.

Lidé utíkali proti kouři a na cestě k jámě zkolabovali. Tehdy se sečetla řada nešťastných náhod. Záchranáři byli sice nasazeni, ale panika nastala dříve, než se k horníkům stačili dostat.

„Tato tragédie byla největší, která se kdy stala v dolech na Kladensku. Důlní neštěstí na území Českého státu, které se počtem mrtvých rovněž nechvalně vrylo do dějin, se stalo v roce 1892 v Příbrami, kde si katastrofa vyžádala 311 obětí. Největší dokumentované neštěstí na světě bylo dále v roce 1942 v Mandžusku, kde zahynulo 1440 osob,“ připomněl Jaroslav Grubner, tajemník Klubu přátel hornických tradic Kladno.