Sedm velkých hal pro sklady a malou výrobu chce postavit soukromý investor na polích podél silničního přivaděče od Bystřan k dálnici D8, poblíž obcí Rtyně nad Bílinou a Modlany. Lidem, kteří žijí v okolních obcích Suché, Malhostice, Rtyně, se to nelíbí.

Poté, co v loňském roce projekt při prvním zveřejnění nezískal podporu ani krajského úřadu, který apeloval na negativní vliv celé stavby na životní prostředí a veřejné zdraví, investor ideu Business Parku Teplice přepracoval. Nyní ho nabízí opět k posouzení. I tentokrát jsou ale reakce lidí k upravenému záměru negativní.

KRITIKA OD MÍSTNÍCH

„Další zabírání zeleně? Jednou si prodáme i židli pod zadnicí,“ zlobí se na záměr vybudovat na nynějších polích a zeleni železobetonové haly například Jana Svobodová.

„A kdo tam bude dělat? Vždyť je spousta firem, které nemohou najít kvalitní dělníky. A tady se mají stavět další obrovské haly,“ přidává se do diskuze na téma Business Parku Teplice Petr Němec. „Jedná se o nesmírně závažný zásah do krajiny,“ míní Ondřej Voháňka z Teplic, který se profesně věnuje životnímu prostředí.

Nakloněni tomu nejsou ani zástupci okolních obcí. „Nesouhlasíme s výstavbou hal a dokumentaci budeme opět připomínkovat,“ uvedl už vloni na podzim v prvním kole připomínek místostarosta Rtyně nad Bílinou Marek Bula. A stanovisko obce není jiné ani tentokrát.

Magistrát u DK Teplice zde vyřídíte například žádosti ohledně dokladů, tedy pas, občanský průkaz, agendu ohledně provozování motorových vozidel, je zde matrika, evidence obyvatel, zajišťují se zde svatební termíny, sídlí zde odbor dopravy a živ. prostředí
Agenda osobních dokladů bude přes léto v Teplicích v provizorním režimu

Negativní připomínku k záměru podala také obec Modlany. „Bude to mít pro nás negativní dopad v tom, že vzroste doprava přes naše obce. Nelíbí se mi to ani z hlediska životního prostředí,“ řekla starostka obce Modlany Stanislava Kondrlová. Na druhou stranu ale uznala, že územní plán na jejich katastru v dotčených místech se stavbou podobného typu počítá.

NA ŘADĚ JE KRAJ

Teď se ještě musí vyjádřit kraj. Už na podzim ale k původnímu záměru, v rámci kterého má vzniknout sedm univerzálních objektů pro skladování či lehkou výrobu, vydal negativní stanovisko.

„Oznámení společnosti je nedostatečné, zejména vzhledem k možnému dopadu záměru na vodní bilanci, odtokové poměry dotčeného povodí a záboru zemědělského půdního fondu,“ uvedla tehdy zamítavé stanovisko mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Pánský bazén bývalého teplického koupaliště na historické poheldnici.
Zaplavat si přes léto v Teplicích? Není kde

Zadavatel projektu nyní záměr přepracoval. A čeká, jak dopadne. Investor je zatím neznámý. Na konkrétní dotaz MF Dnes, která o záměru rovněž informovala, ho nechtěl prozradit ani Jan Benda ze společnosti PH-Real, která je vlastníkem pozemků. Pouze se vyjádřil v tom smyslu, jak se původní záměr hodně změnil.

„V projektu řadu věcí měníme a upravujeme. Postupujeme podle legislativy a držíme se platného územního plánu, který si obce schválily. Jejich argumentům se samozřejmě snažíme vyhovět,“ řekl Benda.

PROMĚNÍ TO KRAJINU

Kritici stavby z řad zelených záměr hodnotí slovy, že jde o stavbu uprostřed polí bez jakékoliv smysluplné vazby na stávající zástavbu. „Charakter současných sídel a krajiny to zásadně ovlivní. A to pohledově i krajinářsky, neboť plánovaná průmyslová zóna je na kopci,“ vyjádřili se zástupci zelených.

Loni se proti výstavbě hal nesouhlasně vyjádřily také spolky Periferní vidění, Stop tunelům či Sdružení Sezemice. Na jejich stranu se poté postavili i krajští radní, kterým se nelíbil hlavně zábor orné půdy a narušení vodních poměrů.

Zahájení 863. lázeňské sezony v Teplicích.
Každý si přijde na své. Známe kompletní program Zahájení 864. lázeňské sezony