Email redakce zahltily stovky stížností od čtenářů a poukázání na nevyvezené popelnice u jejich domů. „Posílám dnešní fotku z Vinařské. Odpadky nikdo minimálně týden nevyvezl. Sám už přestávám mít chuť třídit odpad, protože není kam,“ reagoval na článek o přeplněných kontejnerech Ústečan Martin K.

Podle Petra Hrdličky jednatele společnosti AVE, která v Ústí sváží odpad, je příčin několik. „Důvodem jsou špatně zaparkovaná auta a sněhová kalamita,“ zopakoval, proč nejsou popelnice vyvezené.

Výmluvy o nepřístupnosti kontejnerových stanovišť ovšem pěkně nadzvedávají Ústečany. „Bydlím v ulici Jizerská, vede napříč celým sídlištěm. Sněhu je dost, ale ulice je natolik průjezdná, že se bez problémů vejdou i dvě auta vedle sebe, a AVE stejně ještě v úterý večer nemělo od Štědrého dne vyvezenou jedinou popelnici! Obrázek stejný jako jste měli na fotkách,“ rozčilovala se v mailu Pavla Novotná.

Špatně zaparkovaná auta

Petr Hrdlička řekl, že stačí jedno špatně zaparkované auto a nevyvezená může zůstat celá ulice. „Stačí například, aby při vjezdu do jednosměrné ulice jeden řidič špatně zaparkoval auto. My prostě s technikou do ulice přes toto auto nevjedeme a všechny kontejnery v ulici zůstanou nevyvezené,“ řekl Hrdlička.

Stává se také, že řidič zaparkuje prostě u kontejnerového stání, protože je tam místo. „Naše čety pracují od šesti od rána. Dost často se stává, že přijedou na sídlišti ke kontejnerovému stání a v přístupu ke kontejnerům brání stojící auto. Řidič ho tam prostě odstavil, protože když večer přijel, nikde jinde nenašel místo. Četa má harmonogram ulic, kde musí odpad vyvézt a nemůže čekat, až si řidič zase s autem odjede. Denně vypracováváme seznam kontejnerů, které a proč nebyly vyvezeny a odesíláme ho na magistrát,“ dodal Hrdlička.

Extrémní přívaly sněhu

Svoz odpadu v Ústí nad Labem má v kompetenci náměstkyně primátora Helena Kubcová (ODS). „Situace je opravdu kritická. Nebudu tvrdit, že za nevyvezené popelnice mohou jen špatně zaparkovaná auta. Letošní zima je opravdu extrémní na přívaly sněhu,“ řekla.

Helena Kubcová přislíbila, že bude více při řešení problému apelovat na obvody, aby pomohly. „Jednou z variant by mohlo být, že by nám s úklidem sněhu u kontejnerových stání mohli pomoci veřejně prospěšní pracovníci. Musíme hledat opatření, aby byl u kontejnerů opět pořádek a všechny popelnice byly včas vyvezeny,“ dodala Kubcová.