„Princ Charles byl velice příjemný. Bohužel toto neformální pohoštění trvalo krátce. Ale ty dojmy a zážitky si pamatuji doteď,“ popisuje své setkání s nynějším králem Lenka Šlahorová. „Před akcí jsme byli poučeni prezidentskou kanceláří, co můžeme a co ne, jaký máme dodržovat protokol. Připravili jsme mu degustaci našich výrobků – moštů z místní moštárny,“ pokračuje kuchařka z centra Veronica v Hostětíně. 

Král Karel III. má rád výtvarné umění. Na snímku na návštěvě Národní galerie v Athénách.
Nový král Karel III. má mnoho zálib. Některé vynášejí miliony liber na charitu

Že vybrali organizátoři setkání opravdu povolanou osobu, je nad slunce jasné. Lenka Šlahorová je výtečná kuchařka, která vám uvaří i to, co byste normálně nejedli. Přesvědčit se o tom mohli i televizní diváci, když připravovala vegetariánskou zabijačku.

To, že malinkatá obec v podhůří Bílých Karpat návštěvou prince Charlese opravdu žila, potvrzuje i tehdejší starosta Robert Janota. „Do obce se v ten den sjely davy lidí. Jinak klidná vesnička byla plná malých i velkých návštěvníků, všichni chtěli prince aspoň zahlédnout,“ vzpomíná Janota.

„Byl to nepopsatelný zážitek. Charles na mě zanechal silný dojem. Byl velmi vstřícný, zastavoval se s lidmi, podával jim ruku. Hodnotil naše ekologické projekty, které byly mnohdy podobné jeho práci. Jen ho mrzelo, že nemá sušírnu na ovoce, z té naší byl nadšený,“ pokračuje Janota a uzavírá: „Jeho návštěva pro nás byla závazkem v ekologických projektech pokračovat a zaměřit se zejména na jejich udržitelnost v čase.“

Morální povzbuzení 

Princi Charlesovi byla ekologie vždy blízká. Ve svých rezidencích nechal naistalovat kotle na štěpky, kořenové čistírny odpadních vod, nepoužívá pesticidy ani umělá hnojiva. Proto mu byla filozofie malé vesničky tak blízká. Například vzdělávací a informační středisko Centrum Veronica je jako pasivní dům ukázkou energeticky uvědomělého stavitelství.

návštěva Charlese v HostětíněNávštěva tehdejšího prince Charlese, dnes krále Karla III., v HostětíněZdroj: se svolením Nadja Meister

Hana Machů, projektová manažerka centra a manažerka Tradice Bílých Karpat, považuje setkání s princem za velké morální povzbuzení. „Dodal nám naději, že to, co děláme, má smysl, že je to potřebné a užitečné nejen pro jednotlivce, ale hlavně pro celou společnost,“ uzavírá Machů.