Nechceme auta, nechceme ani vozidla záchranky. Tak znějí hlasy obyvatel Troji. Podle místostarostky městské části Praha – Troja Otakary Stavovčíkové je stavba předimenzovaná a do rekreační lokality přivede velké množství automobilů.

„Troja je jednou z nejnavštěvovanějších zón Prahy. Do budoucna se tu počítá s vyústěním tunelu Blanka a s obří stavbou sídla záchranky. To znamená, že oblast se bude dopravě podobat dálnici, kterou v současnosti máme u muzea. A to už vůbec nemluvím o heliportu, který se má v souvislosti se záchrankou také postavit,“ argumentovala proti výstavbě Stavovčíková. Oblast Troji je podle ní jedinečnou lokalitou, kterou má město řešit jako celek a ne se zabývat jednotlivými jejími částmi.

Praha vybrala pro nové sídlo záchranářů křižovatku ulic Povltavská a Vodácká u budoucího vyústění tunelu Blanka. Územní plán ale na tomto místě počítal pouze s výstavbou dopravního nebo obytného charakteru, kterou sídlo záchranky není.

Kabický: Nové sídlo záchranky je v zájmu všech

„Chtěl jsem se vyvarovat možných budoucích dohad ohledně toho, zda tam záchranka sídlo mít může, nebo ne,“ sdělil důvod změny primátorův náměstek Ivan Kabický (ODS), který má na starosti zdravotnictví. Místních se ale nezastal. „Jsem ochoten s lidmi z Troje řešit přístupové cesty v botanické zahradě ale ne, zda chtějí na svém území záchranku. Praha má milion dvě stě tisíc obyvatel a nové sídlo záchranky je v zájmu všech Pražanů,“ důrazně sdělil Kabický.

Zastupitelé změnu územního plánu po výstavbu sídla záchranky včera odhlasovali. Praha se v minulosti snažila hledat vhodná místa pro záchranku například u nemocnice Bulovky, kde výstavbu neumožnil charakter krajiny a také při výjezdu z tunelu Mrázovka v Praze 6. Tato oblast ale nedovolovala provozovat záchrannou leteckou službu.

Vybrané místo v Troji bude podle zastupitelů po dostavbě Blanky dopravně dobře dostupné a umožní záchranářům splnit limity pro dojezd
k pacientům.

Sídlo záchranářů bude vybaveno heliportem pro provoz letecké služby. Na místě bude dispečink pro 25 operátorů. Výstavba se ale kvůli zpoždění dostavby tunelového komplexu Blanka také zpozdí. Vybudování moderního sídla záchranky bude stát 400 milionů korun.

Čtěte také: Stavba sídla záchranky se kvůli Blance odkládá