Spolek ji podal ke Krajskému soudu v Ostravě. Přidal se k ní i jeden člověk z Židenic. „Vadí nám chybějící závazné stanovisko na ochranu krajinného rázu a nezákonné vydání závazného stanoviska na ochranu před hlukem. Opírá se o zcela nekvalitní hlukovou studii z roku 2012,“ upozornil předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Očekává, že rozsudek bude do pěti měsíců.

Žaloba proti územnímu rozhodnutí
- Územní rozhodnutí pro přesun brněnského nádraží vydal Brno-střed v roce 2013.
- Tehdy si na něj spolek Děti Země stěžoval.
- Jihočeský krajský úřad platnost rozhodnutí loni potvrdil.
- Nyní proto ekologové proti územnímu rozhodnutí podali žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě.

Kvůli žalobě Brnu hrozí další průtahy přesunu nádraží. „Ke zdržení jeho přípravy může dojít, pokud bude územní rozhodnutí zrušeno. S obsahem žaloby se ministerstvo dopravy a Správa železniční dopravní cesty nyní seznamuje,“ uvedla mluvčí ministerstva Lenka Rezková.

Na oslovení soudu nyní čekají brněnští radní. „ Jsme překvapeni, že organizace tohoto typu protestují proti ekologickému způsobu dopravy a brání jejímu rozvoji,“ uvedl náměstek brněnské primátorky pro dopravu a investice Robert Kerndl.

Konkrétní informace zatím nemají ani železničáři. „Čekáme na vyjádření soudu, případně na to, jestli nás osloví příslušný stavební úřad jako účastníky řízení,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Územní rozhodnutí pro přesun nádraží vydala v roce 2013 městská část Brno-střed. Za krokem si její zástupci zatím stojí. „Jakmile nás soud bude kontaktovat, předáme mu spis a uvidíme, jak situaci vyhodnotí. Rozhodnutí nemůžeme předvídat,“ řekla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Na územní rozhodnutí pro přesun nádraží si zástupci Dětí Země stěžovali už po jeho vydání. Loni však Jihočeský krajský úřad jeho platnost potvrdil.

První územní rozhodnutí z roku 2006 zrušil v prosinci 2008 Krajský soud v Brně. Druhé zrušil v roce 2011 brněnský magistrát.

O tom, že nádraží se postaví u řeky Svratky, rozhodli brněnští zastupitelé rok před podáním žaloby.

PAVLA HLOUŠKOVÁ
HANA KOTOUČOVÁ