V jižní části Chráněné krajinné oblasti Brdy se v září ornitologovi ukázal vzácný obyvatel. Silně ohroženého datlíka tříprstého tu lidé od konce osmdesátých let minulého století zatím jen několikrát zahlédli, ale do letošního roku se nepodařilo potvrdit, že v Brdech skutečně žije.

Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR je jeho teď už potvrzený výskyt dalším dokladem toho, že Brdy jsou ostrovem horské přírody uprostřed Čech. Datlík totiž k životu potřebuje jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, kterých v naší krajině mnoho nezbylo.

„To, že datlík tříprstý žije v lesích Třemšínských Brd, potvrzuje, že se tady hospodaří přírodě blízkým způsobem. V lesích tu jsou stromy různého stáří, ponechávány jsou staré a doupné stromy, zlomy a vývraty. Právě takové prostředí datlíkovi vyhovuje, poskytuje mu dostatek potravy i možností k hnízdění," vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy.

Datlíka se podařilo vyfotografovat na lokalitě Pod Kamenem poblíž jihoplzeňského Chynína.

Datlík tříprstý je středně velký druh šplhavce, je podobný strakapoudu velkému, ale nemá jeho červené zabarvení. Na tvářích má široké černé pruhy, jeho záda jsou bílá s černými skvrnami. Samec má citronově žluté temeno, samice šedé. Je stálý, monogamní.

Datlíci hnízdí jednou ročně od dubna do května v dutině, kterou si sami tesají. Samice pak snáší tři až čtyři bílá vejce, na kterých sedí oba rodiče. Oba se také starají o vylíhlá mláďata, která dospívají po dvou měsících. Krmí se různými druhy brouků, motýlů a mravenců.