Svrčinová je naočkovaná a nemá příznaky onemocnění. Olomoucký vědec je stoupencem očkování proti covidu.

„Hra na „bezinfekčnost“ očkovaných by měla okamžitě skončit. Potřebujeme ještě názornější příklad?“ uvedl olomoucký expert v reakci na to, že Svrčinová je covid pozitivní a je bez příznaků onemocnění.

Vánoční trhy v Olomouci ve čtvrtek 25. listopadu 2021
Vědci k zavření vánočních trhů: Špatný krok, není důvod

Očkovaní lidé bez příznaků nákazy koronavirem mohou být přenašeči nemoci Covid-19, což by se podle Hajdúcha mělo vzít v potaz v rámci epidemiologického šetření kontaktů covid pozitivních osob.

„Očkovat, očkovat, očkovat. Současně ale nevylučovat očkované z epidemiologického šetření, protože přenášet nákazu mohou i bezpříznakově,“ zdůraznil.

Bez testu do baru i domovů seniorů

Šéf ÚMTM na sociální síti zopakoval, že očkovaní lidé sice mají přibližně o 60 procent nižší riziko přenosu infekce pro variantu koronaviru delta, ale současně připomněl, že delta je několikrát nakažlivější než beta nebo alfa.

„To znamená, že očkovaní nakažení deltou budou odhadem podobně infekční jako neočkovaní s alftou,“ poukázal vědec.

Ilustrační foto
Omikron v Olomouckém kraji? Testy jej neprokázaly, další podezření není

V Česku mohou očkovaní lidé na kulturní a sportovní akce, do restaurací a barů, aniž by se při vstupu museli prokazovat negativním testem na koronavirus. Ten po nich nikdo nechce například ani v domovech pro seniory, když jdou navštívit blízké.

Kromě hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je covid pozitivní také šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch. Onemocnění má u něj mírný průběh a jak v neděli informoval, pracuje z domova. Pozitivní test na koronavirus měl minulý týden i prezident republiky Miloš Zeman.

Zájem o očkování proti koronaviru roste zejména v souvislosti s restrikcemi vůči neočkovaným lidem, kteří se v rámci volnočasových aktivit nedostanou téměř nikam - s negativním testem a respirátorem mohou navštívit například výstavu v muzeu.

V Olomouckém kraji zdravotníci v minulém týdnu naočkovali z den i téměř 4 000 zájemců, za uplynulou neděli to bylo přes 1 000, předchozí něco přes 600.

Proočkovanost celé populace v Olomouckém kraji je necelých 57 procent.