Ve Fakultní nemocnici Ostrava se v úterý ráno jako první nechal očkovat přednosta Kliniky infekčního lékařství Luděk Rožnovský. „Cítím se dobře, nemám žádné problémy. Nebolelo to. Jde o malý objem vakcíny, téměř jsem to necítil,“ řekl krátce po očkování Luděk Rožnovský a dodal: „Očkování určitě doporučuji.“

Ve Fakultní nemocnici Ostrava začalo 29. prosince 2020 očkování proti nemoci  Covid-19. Mezi prvními byli naočkováni přednosta a vrchní sestra Kliniky infekčního lékařství.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

Jako druhá přišla na řadu vrchní sestra Šárka Kumorová. „K obavám není důvod,“ prohlásila. 

Jako první byl zaočkovaný ministr zdravotnictví Jan Blatný.
V Brně začali očkovat proti koronaviru. Jako první dostal vakcínu ministr Blatný

Vakcínu oběma očkovaným aplikovala primářka kliniky Lenka Petroušová. „Očkuje se do nedominantní ruky, kterou méně používáme. Pacient odchází s potvrzením o očkování a s datem, kdy přijde na druhou dávku. Tato vakcína je dvoudávková. Druhé očkování je po jedenadvaceti dnech,“ uvedla Lenka Petroušková s tím, že očkovaný člověk zůstává třicet minut pod dohledem pro případ alergické reakce. Mírné nachlazení či rýma podle primářky nepředstavuje překážku v očkování.

Do Fakultní nemocnice Ostrava dorazilo 140 ampulí vakcín. „Z nich se dá udělat sedm set dávek,“ řekla Deníku Iva Piskalová z tiskového oddělení zdravotnického zařízení. V nemocnici se bude očkovat na čtyřech místech.

Do konce roku by se v Ostravě měly objevit další zásilky vakcín. Distribuci provázely problémy. Nejprve se mluvilo o začátku týdne, v pondělí odpoledne však hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák informoval, že dodávky budou mít zpoždění. První část se nakonec podařilo zajistit, do konce roku se pro Moravskoslezský kraj počítá s dalšími pěti tisíci vakcínami. Čtyři tisíce půjdou do nemocnic pro zdravotníky a tisícovka do sociálních zařízení.

Premiér Andrej Babiš se nechal 27. prosince 2020 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze očkovat proti nemoci covid-19.
V Česku začalo očkování proti koronaviru. Vakcínu dostal Babiš i Blatný

„Hlavní těžiště bude na nemocnicích. Máme jich sedmnáct. Jsme schopni zajistit očkování ve všech koutech našeho kraje,“ řekl Vondrák, jenž předpokládá zapojení praktických lékařů u dalších typů vakcín nezávislých na režimu chlazení.