Záložáci vypomohou personálu Ústřední vojenské nemocnice v očkovacím centru od 14. července do 15. srpna. Nasazeni budou ve směnném režimu a doplní 70 profesionálních vojáků, kteří v centru od jeho otevření slouží jako asistenti a dohlíží na jeho chod a bezpečnost.

Podle Dvořákové je nasazení aktivní zálohy pilotním projektem. "Záložníci pomáhali po celou dobu pandemie jako dobrovolníci různými způsoby. Teď nastal čas je povolat do služby. Chceme také ověřit proces hromadného povolávání aktivní zálohy, který se od roku 2016 řídí novou legislativou," uvedl Opata.

Informační kampaň pražského magistrátu.
Stonůlky i Velká Chrchle. Nová očkovací kampaň v Praze vsadila na hru se slovy

Záložáci se budou střídat po sedmi dnech, v každé rotaci jich bude 55. Celkem se jich tak ve čtyřech týdnech vymění 220. "Každý stráví v nasazení 11 dní, kromě sedmidenní směny slouží další čtyři dny k nástupu a čerpání náhradního volna za čtrnáctihodinové směny," poznamenala Dvořáková.

Záložáci dostanou povolávací rozkaz. "Přestože to zákon armádě nenařizuje, záložníci byli osloveni předem a budou povoláni jenom ti, kterým nasazení nezpůsobí vážné komplikace v soukromém nebo profesním životě. Protože doba není lehká," uvedl velitel teritoriálních sil plukovník Antonín Genser. Povoláni budou vojáci a vojákyně v aktivní záloze, kteří jsou zařazeni při Krajských vojenských velitelstvích hlavního města Prahy a Středočeského kraje.

Očkování vojáků není povinné

Hlavní hygienička ministerstva obrany záložákům doporučila očkování proti covidu před nasazením, není ale povinné. Pokud budou mít o očkování zájem, armáda jim ho zajistí. Stačit jim bude první dávka. Podle operačního velitele Josefa Kopeckého armáda čekala s nasazením záložáků na vyšší proočkovanost společnosti, aby mohla vyčlenit vakcíny i pro aktivní zálohy.

Pokud se podle Dvořákové projekt osvědčí a armáda bude pro očkování stále potřeba, může být měsíční nasazení prodlouženo.

V Praze-Klánovicích bylo otevřeno očkovací centrum v místní sportovní hale.
OBRAZEM: Blesková akce mezi žíněnkami aneb očkování v Klánovicích

Mluvčí uvedla, že vojáci aktivní zálohy mohou být nasazeni na českém území až na dobu sedmi měsíců v roce, nasazení může předcházet až dvanáctitýdenní příprava.

Armáda obnovuje také prezenční výcvik jednotek aktivní zálohy, praktický výcvik se od června bude týkat stovek záložníků.