Zakladatelka Sluníčkové sbírky se těchto slov držela do poslední chvíle. V úterý po dlouhém boji se zákeřnou nemocí zemřela.

Paní Marie nejdříve sama vstoupila do registru dárců kostní dřeně, poté se rozhodla oslovit studenty Gymnázia Luďka Pika, kde působila. V roce 1996 tak vznikla myšlenka Sluníčkové sbírky na podporu nejenom lidí trpících leukemií. Za jednadvacet let už mladí dobrovolníci vybrali 3,4 milionu korun.

Pedagožku však v roce 2006 postihla rakovina. Zdravotní komplikace se bohužel několikrát vrátily, naposledy letos. Paní Marie ještě v květnu uspořádala Sluníčkovou sbírku, do června učila. „Bez nadsázky se dá říci, že zachraňovala lidské životy. V dobrém slova smyslu to byla náročná kantorka. Dokázala k sobě přitáhnout spoustu studentů, kteří s ní spolupracovali,“ zavzpomínal na svou kolegyni ředitel plzeňského gymnázia Aleš Janoušek. Doplnil, že paní Marie byla silně věřící. „Pomoc bližnímu svému u ní měla velký praktický dosah,“ uzavřel. Poslední rozloučení se uskuteční 8. prosince v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Nezamyslicích od 14 hod.