Téměř dvě stovky lidí vyrazily v průvodu ze sídliště Luh z místa, kde by měla v budoucnu spalovna stát, směrem na náměstí Svobody ve Vsetíně, kam dorazily po třičtvrtěhodinovém pochodu za asistence policie.

Následujeme předky, ti neměli petky

Obyvatelé Luhu i Ohrady, kterých se spalovna týká nejvíce, i dalších sídlišť a částí Vsetína dávali hlasitě najevo nesouhlas s chystaným záměrem.

„V luftě už je tolik bince, všichni řvou po čisté přírodě, jak ji máme chránit a oni sem postaví toto?“ zlobil se obyvatel Luhu a mával cedulí razící z davu – Pálíme trnky, ne odpad.

Petici Stop spalovně podepsal i Martin Hába, který kráčel v čele průvodu. „Já si tu prostě spalovnu nepřeju. Poslední megalomanské projekty radnice dopadly jinak, než jak nás ubezpečovali. Není to bezpečné. Proč bych měl věřit, že spalovna bude v pohodě?“ ptal.

Přišel taky s řešením. „Cesta je třídění. A třeba finanční motivace. Ti, kdo poctivě třídí, nebudou muset tolik platit za komunál. Vím, dá se to těžko uhlídat, proto je potřeba důležitá věc – výchova a jít příkladem,“ poradil bojovník za ekologii.

Nutnost recyklace připomněla také Petra Mikšíková z Trávníků. „Pořád nás chválí, že třídíme, ale máme rezervy. Uvítala bych kompostéry, naše rodina vyprodukuje čtyři kila bioodpadu týdně. Je třeba omezit letáky do schránek, dávat je jen těm, kteří je využijí,“ zamyslela se.

Předkové to zvládali bez spalovny, pokud nebude jiná možnost, sáhneme k této variantě.

„Předtím ale musíme vyzkoušet jiné způsoby. Jinak zanecháme dlouhou ekologickou stopu,“ dodala.

Organizátoři protestu z Koalice pro otevřený Vsetín (KOV) a členové petičního výboru byli s účastí protestu spokojení.

„Teď předneseme zastupitelům města body k projednání a chceme, aby se podrobně prozkoumaly alternativy. Jsem rád, že se město konečně začalo zajímat. Měli být více aktivní a zjišťovat možnosti,“ řekl za organizátory Michal Berg.

Jsme obezřetní, říká starosta

Starosta Vsetína Jiří Růžička už minulý týden prohlásil, že spalovna může mít vliv nejen na životní prostředí.

„Jsme velmi obezřetní. Na základě poskytnutých informací se rozhodneme, zda projekt spalovny podpoříme, či naopak využijeme veškerých zákonných prostředků, abychom stavbě tohoto zařízení zabránili,“ uvedl v prohlášení.

Zástupce investora, kterým je Zásobování teplem Vsetín, Michal Chmela, reagoval na protesty s pochopením. Rozumíme obavám lidí z nových technologií a uděláme maximum, abychom tyto obavy rozptýlili. Pokud by naše zařízení mělo negativní vliv na životní prostředí nebo veřejné zdraví, krajský úřad by nám jej nikdy nedovolil ve Vsetíně postavit,“ upozornil předseda představenstva.