"Nejen jako zoologická zahrada, ale i jako lidé se zdravým rozumem, musíme proti odstřelu medvěda ostře vystoupit. Nabízíme veškerou svou pomoc při jeho odchytu," řekl ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. O medvěda už totiž projevila zájem konkrétní záchranná stanice, která je ochotná šelmu dočasně přijmout.

Zabití v rozporu se zákonem

"Je tak třeba udělat maximum pro jeho bezpečné odchycení," uvedl Korec, který je současně úspěšným podnikatelem. Jakékoliv návrhy na okamžité zabití medvěda, který reálně nikoho neohrožuje, jsou podle něj v rozporu se zákonem o ochraně přírody. 

"Jsem proto velice pobouřen, že se o odstřelu medvěda nejen vážně uvažuje, ale že existují dokonce silné politické tlaky na urychlení tohoto barbarského činu. Příprava odstřelu za této situace je bez nadsázky srovnatelná s plánováním vraždy," kritizoval včerejší návrh senátora a hejtmana Jiřího Čunka ředitel táborské zoo. 
Korec také připomenul, že zákon o ochraně přírody umožňuje zabití šelmy jen v naprosto krajních případech - tedy když už medvěd přímo ohrožuje lidské životy. Současně musí být vyčerpány všechny další možnosti. "To se však nestalo," podotkl ředitel táborské zoo.

Nabízí odchyt

Korec proto nabízí, že odchyt medvěda zajistí. "Jsme v kontaktu se slovenskými veterináři, kteří s medvědy umějí pracovat. Dokážou je uspat. Jejich služby nejenom zprostředkujeme, ale i zaplatíme," řekl. Doplnil, že současně obeslal s žádostí o trvalé umístění medvěda 300 zoologických zahrad po celé Evropě. Dokud se některá z nich šelmy neujme, bude se o ni starat záchytná stanice v Hluboké nad Vltavou.

Proti jsou i ochránci

Zásadně proti odstřelu medvěda jsou i ochránci přírody. "Bylo by naprosto hanebné zastřelit medvěda bez toho, že bychom vyzkoušeli všechny možnosti pro jeho odchyt. Součinnost a odbornost, kterou nabízí ZOO Tábor, vítáme a jsme za ni vděční," uvedl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody.

Současně vyjádřil podivení nad tím, že pomoc nenabídl v první řadě Zlínský kraj. "Je zarážející, že kraj nechce platit čtyřem obcím prokazatelně vynaložené náklady na realizovaný odchyt. Na druhou stranu má ale peníze na vrtulník, který by posloužil při jeho odstřelu," komentoval celou situaci Orálek. Na sociálních sítích už také běhá petice na záchranu medvěda, pod kterou připojilo svůj podpis již více než 12 tisíc lidí.

O situaci už se začala zajímat dokonce i belgická organizace na ochranu zvířat Gaia. "Oslovili jsme ji s prosbou o pomoc, když to vypadalo, že se v Česku nepodaří najít vhodné řešení. Nechtěli jsme se dívat na to, jak se zabíjí naprosto zdravé zvíře, navíc vzácné a chráněné," uvedla Lucie Košťálová ze spolku na ochranu zvířat s názvem Můj život s kočkou.

Medvěd se před pár dny objevil v kopcích Hostýnských vrchů. Pohybuje se hlavně v okolí Rajnochovic. Zlínský kraj pověřil odchytem medvěda čtyři obce na Vsetínsku - Oznici, Bystřičku, Jarcovou a Jablůnku. Právě v jejich okolí se totiž medvěd dříve potuloval. Šelma se ale mezitím přesunula o pár kilometrů dál. Odchyt doporučila také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle senátora a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka se ale medvěda do klece nalákat nedaří. Odchytovou klec navíc prý "není možné přesunout mimo katastr čtyř uvedených obcí" a žádná zoologická zahrada podle něj nemá o šelmu zájem. Které zahrady oslovil, ale na dotaz Deníku neodpověděl. Doporučil medvěda odstřelit.