Blokovým čištěním ulic projde každá pražská čtvrť dvakrát ročně na jaře a na podzim. „Jedná se o celkový strojní a ruční úklid komunikací. Doba čištění je od 8 do 15 hodin,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Aby se ulice daly uklidit pořádně, nesmí v nich parkovat auta. Na zákaz sice upozorňují týden předem dopravní značky, i tak se ale stane, že řidiči zapomenou, nebo zákaz ignorují.

Do roku 2011 se auta běžně odtahovala

Do roku 2011 se v takových případech auta běžně odtahovala. Změnil to verdikt Nejvyššího soudu, který nařídil, že vozy odtažené ve veřejném zájmu musí být po akci vráceny zpět, což podle tehdejšího vedení metropole nebylo možné technicky zajistit.

V případě, že auto při úklidu překáží nebo stojí nad kanálem, nechá ho TSK na potřebnou dobu pouze nadzvednout. I tak ale může na řidiče čekat nepříjemné překvapení v podobě až dvoutisícové pokuty za porušení zákazu zastavení.

„Mohli bychom udělit pokutu na místě, ale auta bývají odstavená a řidiče zastihneme málokdy. Strážníci proto dávají za stěrač výzvu pro osobu podezřelou ze spáchání přestupku,“ uvedl mluvčí pražské městské policie Jan Čihák. Doplnil, že během pěti dnů může majitel vozidla svůj prohřešek vyřešit se strážníky na služebně. Pokud to nestihne, předává se věc na magistrát.

Řidiči, kteří nechtějí pokutu riskovat, si mohou objednat informační e-maily. Ty na plánované čištění upozorní hned několikrát; tři týdny, týden a jeden den předem. Stačí vyplnit registrační formulář na webu www.tsk-praha.cz, zvolit jednu nebo i více lokalit, a avíza o čištění pak pravidelně chodí na zadanou adresu.

Na webu je možné nalézt také interaktivní mapu. „Uživatel si může zadat buď název ulice a následně se objeví datum blokového čištění, nebo naopak zadá konkrétní den a zobrazí se všechny lokality, ve kterých bude čištění probíhat,“ vysvětlila Lišková.

Stejně jako v předchozích letech mohou obyvatelé centra počítat s tím, že se v jejich čtvrtích bude uklízet pouze o víkendu. Týká se to ulic v památkové rezervaci na území Prahy 1 a 2.