V památkovém pásmu jsou ale tři herny, které jsou zdrojem příjmů města. Peníze z heren jdou do městského rozpočtu a radnice je už léta využívá pro podporu sportovních klubů a spolků. Starosta Martin Malý proto jeho návrh usnesení upravil jen na památkovou rezervaci a zastupitelé s ním souhlasili. „Z hazardu jsou do rozpočtu velké částky na podporu sportu a jsou pro nás podstatné,“ uvedla Hana Bolková (ODS) s tím, že žádná herna není v blízkosti školy a negativní jevy do města nepřináší.

„Musíme v tuhle chvíli zvážit, jestli chceme financemi z hazardu podporovat dál sportovní kluby a spolky. Pode mého názoru tyhle peníze potřebujeme,“ doplnila. S jejími slovy souhlasil Martin Malý, když připomněl, že město se s hazardem dokázalo vyrovnat. „V centru jsou sice herny povolené, ale nikdo je neprovozuje. Není podle mě problém tato místa z vyhlášky úplně vypustit,“ řekl Martin Malý. Podle předkladatele návrhu Jakuba Nepustila, jde z hazardu do rozpočtu jen minimální částka, dopad na jejich návštěvníky je obrovský.

Ztratí město peníze? 

Podle starosty herny ve městě nemají vliv na počet hráčů. „Ti, kdo chtějí hrát, mohou hrát klidně on-line. Zrušením heren město přijde o všechny peníze, které ještě do rozpočtu jdou,“ řekl.

Podle Michala Pilouška (Živé Prachatice) stejně bude časem nutné sumu na sport doplňovat ještě z jiných zdrojů. „Všechny kluby budou mít po covidu mnohem větší náklady, při sestavování rozpočtu se budeme muset bavit o navýšení částky z běžných daní a nejen z hazardu,“ řekl s tím, že se o tom na nejbližším jednání o rozpočtu na příští rok stejně budou muset zastupitelé diskutovat.

Změnou vyhlášky o provozování heren ve městě se budou zabývat radní. Zastupitelé její úpravy dostanou ke schválení.