„Samotné výměně pánví předchází temperace těch nových na zhruba 1250 stupňů, v den přenosu se pak teplota zvyšuje na zhruba 1480 stupňů. Po vynesení starých pánví následuje kontrola stavu pece a teprve po ní jsou dovnitř vsazeny pánve nové, které se o víkendu musí dále zahřívat tak, aby se v pondělí mohla výroba ručního skla opět spustit,“ popsal proces ředitel sklárny Marek Mikláš.

Nejen sklářskou huť, ale i další provozy jedné z nejdéle fungujících skláren na našem území, si pak veřejnost může prohlédnout v Den otevřených dveří v sobotu 2. srpna od 8 do 13 hodin.

Sklárna v Květné zahájila svůj provoz již v roce 1794, kdy ji založil kníže Alois z Liechtenštejna. V polovině 19. století ji koupil Emanuel Zahn. Továrník nechal vybudovat další pec a zavedl výrobu jemného křišťálového skla zdobeného broušením, hranováním a rytím a později i dalšími dekoračními technikami včetně malování a zlacení. Sklárna vyráběla i za druhé světové války, po které byla znárodněna, a převzal ji stát. V roce 1990 se stala sklárna součástí státního podniku Crystalex Nový Bor, který však v roce 2002 provoz uzavřel. Následně ho koupila společnost Moravské sklárny Květná, v níž měli hlavní podíl odboráři. Po půlroční odstávce obnovila s polovinou zaměstnanců provoz a hledala investora. V roce 2004 ji koupila firma Synex a v lednu 2011 nynější majitel Lubor Cerva, který sklárnu v Květné od roku 2013 sloučil s Crystalite Bohemia. Loni v říjnu se sklárna znovu osamostatnila pod hlavičkou společnosti Cerva Bohemia. I nadále se zaměřuje na ruční výrobu dekoračního a nápojového skla a na jeho dekorování nejrůznějšími technikami.