Někde pořádají oficiální novoroční ohňostroje, v Jičíně a Borovničce letos udělali krok k regulaci petard a ohňostroje s výjimkou několika hodin o silvestrovské noci zakázali. „Osobně nechápu potřebu bavit se hlukem. Beru to jako vyhozené peníze,“ uvedla vedoucí jičínského útulku pro psy Ivana Kašpárková.

Oficiální ohňostroj, kterým přivítají nový rok společně, pořádá na Silvestra od 18 hodin například radnice v Týništi nad Orlicí, na Nový rok si pak slavnostní ohňostroj tradičně připravil třeba Kostelec nad Orlicí, Náchod nebo Hradec Králové.

Proti ohňostrojům se naopak dlouhodobě staví města v Krkonoších. V národních parcích jsou navíc zakázané i ty neoficiální. Zcela je zakázala například Rokytnice nad Jizerou. Důvodem je škodlivý vliv na přírodu i plašení volně žijících zvířat.

Vystrašená zvířata

S vystrašenými mazlíčky se každoročně potýkají také pejskaři. „Může se z toho zbláznit. Ze začátku strašně lítá a bojí se, leze nám do náruče a do klína a všude možně se schovává. Pak, když už to trvá déle, jen nehybně leží a hyperventiluje. Vůbec nás nevnímá, ani pamlsek si nevezme. V tomhle stavu je až další den do rána,“ popsala chování svého psa o silvestrovské noci Jičíňačka Michaela. Takové zkušenosti mají i další pejskaři v jejím okolí, někteří dokonce utěsňují dveře a okna dekami a celou noc tráví v koupelně se psem v náručí.

Zábavní pyrotechnika - ilustrační foto.
Vědci z Akademie věd prosazují omezení ohňostrojů, jsou podle nich toxické

Podobný vliv mají hlasité rachejtle i na ptáky nebo koně, kteří mohou být v panice nebezpeční sobě i svému okolí. „Asi by nebyl problém, kdyby se střílelo jeden den v roce o půlnoci, na to se lidi můžou připravit. Ale oni to tu bouchají celý den a klidně i mezi svátky týden dopředu,“ dodala Kašpárková. V útulku po silvestrovské noci pomáhají majitelům, jejichž zvíře ve strachu z petard uteklo.

Pyrotechniku reguluje vyhláška

V Jičíně od letošního března platí vyhláška regulující užívání zábavní pyrotechniky. Zákaz platí po celý rok s výjimkou čtyř dnů včetně 31. prosince od 14 do 2 hodin. Už několik let město oficiální silvestrovský ohňostroj nepořádá.

„U občanů byla silná poptávka, aby město více kontrolovalo užívání hlučných petard, raket a fontán. Vyhláška je určitým kompromisem a zákaz se vztahuje pouze na hlučnou pyrotechniku. Pokud intenzita hluku bude zanedbatelná, nebude v daném případě použití zábavní pyrotechniky považováno za porušení vyhlášky,“ uvedl mluvčí radnice Jan Jireš.

Úklidový vůz Pražských služeb při úklidu na Václavském náměstí v Praze.
Oslavy nového roku v Praze budou bez ohňostroje i videomappingu

Ke stejnému kroku přistoupili letos v prosinci zastupitelé Borovničky na Královédvorsku. Zákaz petard zde platí po celý rok s výjimkou silvestrovské noci do 3 hodin ráno. „Na tento den se alespoň majitelé domácích zvířat dokážou připravit, samozřejmě by nám bylo milejší, kdyby lidé nepálili ani v tento den,“ doplnila starostka obce Petra Macáková pro portál ZvičinaTV s tím, že přestože je zákaz petard jen těžko vymahatelný, věří, že většina lidí se k přírodě chová ohleduplně a vyhlášku bude dodržovat.

Přestože lidé většinou vyhlášky o regulaci pyrotechniky vítají, najdou se i tací, kterým zákazy vadí. „Když takovýto zákaz, tak doufám, že budou následovat další - jako zákaz kouření i venku a pak taky daň z hlíny a trakaře,“ napsala pod oznámení o zákazu petard v Borovničce čtenářka Jitka.

O petardy je stále zájem

O popularitě ohňostrojů a petard svědčí také zvýšená poptávka po zábavní pyrotechnice před silvestrovskými oslavami. Že mají prodejci před Novým rokem plné ruce práce, potvrdil také majitel obchodu se zábavní pyrotechnikou v Nové Pace Josef Dufek. „Nezlobte se, nemám na vás čas. Mám plný krám a musím prodávat,“ uvedl ve spěchu do telefonu, když ho Deník oslovil se žádostí o komentář.

Podle Ivany Kašpárkové ale vyhlášky proti vůli milovníků pyrotechniky mnoho nezmůžou. „Myslím, že vyhláška na zákaz ohňostrojů není k ničemu. Lidi si petardy stejně pouštějí, těch malých se vyhláška netýká, a pokud někdo chce velký profesionální ohňostroj, podá si žádost a oni mu to stejně povolí,“ posteskla si.

Proti ohňostrojům se tento týden vyjádřili také vědci z Akademie věd České republiky (AV ČR), kteří v tiskové zprávě upozornili na to, že škodliviny z petard zůstávají v ovzduší i několik dní po ohňostroji. Podle ředitele Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martina Pivokonského se toxické látky zároveň dostávají do vody a půdy i do potravních řetězců.