Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku ráno začalo další plošné testování pracovníků OKD na koronavirus. Potrvá do začátku příštího týdne, nejpozději by mělo skončit v úterý. K páteční sedmé hodině ranní bylo odebráno přes 200 vzorků, vyhodnotí se prostřednictvím laboratorního PCR testu. Celkem má podstoupit testy přes 3000 lidí. 

"Testování začalo před šestou ranní hodinou, provádí ho čtyři odběrové týmy. Testovat se dnes bude do 16 hodin. Jde to hladce, bez jakýchkoliv problémů," uvedla v pátek ráno pro ČTK mluvčí OKD Naďa Chattová. Na testech se kromě zdravotníků bude podílet armáda.

Testování nařídila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě. Otestováni budou pracovníci z dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih. Důvodem je nárůst počtu lidí nakažených covidem-19. Za posledních několik týdnů hygienici na těchto dolech evidují 149 nakažených.

V těžební společnosti jde už o několikáté plošné testování. Nejprve se testovalo na Dole Darkov, kde se vyskytlo ohnisko nákazy koronavirem, celkem tam onemocnělo 507 pracovníků, jejich příbuzných a kontaktů. Poté se testovalo i na dalších dolech, používaly se ale rychlotesty, které podle hygieniků zcela nevyhovovaly. Hygiena tak ve čtvrtek nařídila provedení PCR testů.

V Moravskoslezském kraji je od počátku pandemie 2122 pozitivně testovaných. Nejvíce právě na Karvinsku, kde hygienici evidují 864 nakažených.