S unikátní náhradou ploténky přišel Lumír Hrabálek před pěti lety. Od té doby pomohla zhruba stovce pacientů. Jedinečnost implantátu, který navrhl a vyvinul, přitom tkví hlavně ve funkčních parametrech a materiálu.

„Náhrady z termoplastického materiálu, které jsme využívali před tím, mírně pruží. Pro stabilitu páteře a zhojení proto není ideální. Náš implantát je vyroben ze slitiny titanu, aluminia a vanadu, což je obecně používaný a osvědčený materiál, dobře tolerovaný lidským organismem. Lépe se ‚zakousne‘ a drží hned od okamžiku zavedení,“ vysvětluje přednosta neurochirurgické kliniky.

Robotická operace. Ilustrační snímek
Mužům s rakovinou prostaty pomáhají robotické operace. Zbydou jen drobné ranky

Originální je zejména svými mechanickými vlastnostmi. Je konstruován tak, že umožní šetrnou implantaci do meziobratlového prostoru volným vložením, bez zatlučení, a podle profesora Hrabálka tak odpadá riziko poranění kostních obratlových těl.

Jmenuje se LUMIR XLIF CAGE a jeho jedinečnost spočívá zejména ve funkčních parametrech a materiálu. Revoluční meziobratlový implantát pomohl již stovce pacientů.Jmenuje se LUMIR XLIF CAGE a jeho jedinečnost spočívá zejména ve funkčních parametrech a materiálu. Revoluční meziobratlový implantát pomohl již stovce pacientůZdroj: se souhlasem Fakultní nemocnice Olomouc

Stabilita je zajištěna takzvanou distrakcí, kdy se implantát v meziobratlovém prostoru roztáhne na výšku až o čtyři milimetry, a tím pevně drží.

„Navíc je integrovanou součástí XLIF Lumir cage i dlaha s možností fixace implantátu do obratlových těl čtyřmi šrouby,“ dodává Lubomír Hrabálek.

Vynikající zkušenosti 

Implantát používají neurochirurgové k boční náhradě meziobratlové ploténky bederní páteře a Th-L přechodu, jak byl původně navržen. Pětileté zkušenosti jsou podle expertů vynikající.

„Za celou dobu nebylo třeba uvažovat o žádných technických změnách. Z pravidelných a průběžných kontrol pacientů je zřejmé, že náhrada nikdy neselhala, nebyl nikdy důvod k jakékoliv operační revizi a hlavně že došlo k jejímu plánovanému kostnímu přihojení ve všech případech,“ hodnotí zkušenosti přednosta kliniky, která patří ke špičce v oboru nejen v České republice, ale i v mezinárodním měřítku.

Implantát na klinice doposud využil při léčbě více než sedmdesáti pacientů. K tomu je třeba přičíst další desítky pacientů, kterým díky implantátu pomohli neurochirurgové Fakultní nemocnice Ostrava.

Mikroatomizér ze Soběslavi pomáhá s léčbou rakoviny
Vědci sestavili unikátní přístroj. Pomáhá s léčbou onkologických pacientů

V budoucnosti podle přednosty ale pravděpodobně nezůstane jen u implantátu XLIF Lumir cage. Profesor Hrabálek má již několik dalších nápadů týkajících se páteřních implantátů.

„Bohužel doba covidová nepřála spolupráci na těchto projektech. Věřím ale, že letos už budeme mít možnost pokročit,“ naznačuje přednosta Neurochirurgické klinika FN Olomouc, která na začátku letošního roku získala jako jedna z prvních v České republice status Centra vysoce specializované spondylochirurgické péče.