K incidentu došlo podle městské policie v úterý kolem půl jedenácté v noci, kdy muže s kapucí na hlavě zachytily kamery městského dohlížecího systému.

„Byl spatřen muž, který strhal z výlohy Muzea umění letáky s portréty unesených osob radikálním hnutím Hamás. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, které se však dotyčného muže bohužel nepodařilo na místě ani v okolí dohledat,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Policie řeší možný extrémistický podtext

Celým incidentem se nyní zabývá Policie ČR, které byly také poskytnuty kamerové záznamy. Ta neřeší stržené plakáty jako takové, ale okolnosti. „Spíše se zajímáme o to, zda tam není podtext s náznakem extrémismus,“ řekl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Izraelci zdůrazňují, že v konfliktu s teroristickým hnutím Hamás mají právo se bránit:

Proti rostoucímu antisemitismu v Německu demonstrovaly 19. listopadu v Berlíně stovky lidí
Hajlování v tramvaji, útoky ve školách. Sasko čelí nenávisti k Židům

Muzeum umění Olomouc zvažuje, že na násilnou akci zareaguje obdobně jako v případě únosů – happeningem, při němž by do výloh v přízemí vyvěsilo fotoreportáže.

„Můžeme využít fotografie z původní akce, kdy jsme vyvěsili portréty unesených lidí. Zřejmě bychom také zveřejnili záběry z bezpečnostních kamer – samozřejmě si uvědomujeme, že i vandal má právo na ochranu osobnosti, takže by na snímcích nebyl poznatelný. Třetí výlohu bychom chtěli věnovat otázkám: proč se někdo vymezuje vůči mírumilovné akci, která nebyla namířena proti žádné ze stran konfliktu mezi Izraelem a Palestinou? Byla to čistě humanitární záležitost, kdy se jsme se jako lidi zastali jiných lidí,“ uvedl ve středu mluvčí muzea Tomáš Kasal.

V Evropě kvůli válce na Blízkém východě přibývá antisemitských útoků:

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační foto.
Svět miluje Židy jako oběti, jinak ne. Izraelce frustrují protiválečné reakce

Fotky vylepili počátkem listopadu zájemci, kteří se chtěli připojit k celosvětovým iniciativám za osvobození odvlečených Izraelců. Iniciátorem happeningu v Denisově ulici byl Lions Club Olomouc.

„Jsou lidé, kteří to lepí, a jsou lidé, kteří to strhávají. A je otázkou, kam se zařadíme…,“ reagoval ve středu na noční incident Tomáš Mecka z Lions Clubu Olomouc, jenž akci uskutečněnou 7. listopadu inicioval.

Výlep plakátů s portréty více než dvou set lidí unesených teroristickou skupinou Hamás ve výkladech Muzea umění v Olomouci, 7. listopadu 2023Výlep plakátů s portréty více než dvou set lidí unesených teroristickou skupinou Hamás ve výkladech Muzea umění v Olomouci, 7. listopadu 2023Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

K vyjádření sounáležitosti s více jak 200 izraelskými civilisty, které palestinské teroristické hnutí Hamás uneslo do jím ovládaného Pásma Gazy, se v listopadu v Olomouci připojili primátor Miroslav Žbánek, rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, hejtman Josef Suchánek, zástupci Židovské obce v Olomouci a Muzea umění.

Snímky unesených Izraelců

Fotografie unesených Izraelců vylepovali na výlohy propůjčené Muzeem umění také zahraniční studenti Univerzity Palackého, ale i náhodní kolemjdoucí.

Co nyní udělal Hamás, je další formou genocidy, říká odbornice Limor Regev:

Boje proti Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Hamás se snaží probudit muslimy k radikálnímu islámu, říká odbornice Limor Regev

„Vylepování plakátů má znamenat náš postoj k tomu, že zlo se vždycky nazývalo zlem a násilí vůči lidem, páchané jinými lidmi, zlem je. A v dnešní době, kdy se relativizují některé pojmy, bychom se rádi postavili na tu stranu, která hájí barvy dobra,“ sdělil tehdy přítomným zájemcům o podporu unesených občanů Státu Izrael Zdeněk Svozil z Lions Club Olomouc.