V těchto dnech na nich pracují studenti v rámci projektu Sochy léčí, který připravila nemocnice ve spolupráci s katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ten by měl pokračovat i v příštích letech, kdy by se nemocnici mohla objevit další díla.„Lidé, kteří se u nás léčí, přicházejí do nemocničního areálu často opakovaně nebo jsou hospitalizováni mnohdy i řadu týdnů nebo měsíců,“ vysvětloval manažer marketingu FNOL Jan Bednář.

„Pacienti, kterým jejich léčba nebrání v pohybu po areálu nemocnice, si budou moci prohlédnout nová sochařská díla. Alespoň na chvíli tak zaplaší myšlenky na svou nemoc a na odloučení od svých blízkých,“ uvedl Bednář.

Studenti českých výtvarných škol, které fakultní nemocnice oslovila, si mohou v praxi vyzkoušet své znalosti práce se sochařským materiálem a mají možnost vzájemné konfrontace. Materiál získali od Výstaviště Flora.

„Ve škole často tvoříme návrhy, ty ale potom končí v šuplíku. Byla to pro mě příležitost vyzkoušet si realizaci a navíc venku, v prostoru. Lákalo mě také, že budu tvořit pro pacienty nemocnice. Je to moje první zkušenost se dřevem a musím říct, že práce s ním je opravdu náročná,“ popisovala třiadvacetiletá Lenka Janušková z Fryštáku, která po prázdninách nastupuje do 3. ročníku v ateliéru Sochařství u profesora Kurta Gebauera.

Sedmadvacetiletý student katedry výtvarné výchovy olomoucké pedagogické fakulty Radek Tomanec uvedl, že ho lákalo vyzkoušet si vytvořit velkou sochu.„Třímetrovou sochu dělám poprvé. Jsem z Olomouce, proto jsem rád, když bude moje práce právě ve zdejší nemocnici, kde snad potěší pacienty,“ sdělil student.

Sochy zůstanou vystaveny v areálu nemocnice. Organizátoři projektu Sochy léčí zároveň plánují, že se ze sochařské tvůrčí dílny v olomoucké nemocnici stane tradice: „Každý rok by tady mohly vyrůst další sochy, které – jak věříme – přispějí k tomu, že se u nás nemocní budou cítit lépe,“ uvedl Bednář.