Nemocní mají i díky olomouckým vědcům šanci
Olomouc - Pacienti s cystickou fibrózou mají novou naději. V Americe už se nový lék zkouší na pacientech.
Velkou naději pro pacienty s cystickou fibrózou, doposud smrtelnou chorobou, dává objev, na němž se podepsali i špičkoví vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny, který vzniká v rámci evropského projektu Biomedreg na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci
Specialisté ve spolupráci s týmem kanadských vědců z McGill University v Montrealu totiž zjistili, že látka fenretinid, používaná při léčbě a prevenci některých druhů rakoviny, dokáže účinně bránit infekci Pseudomonas aeruginosa, na kterou pacienti trpící cystickou fibrózou často umírají.
Testy na pacientech
Americký úřad pro léky a potraviny (FDA) již odsouhlasil zahájení klinického zkoušení na pacientech.
„Něco takového se povede jednou za dva, tři roky. Pokud vše půjde dobře, mohly by být výsledky klinické studie známy v průběhu 16 až 24 měsíců,“ uvedl Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP Olomouc, který vede tým českých vědců v kanadském projektu.
Cystická fibróza (CF) neboli mukoviscidóza je smrtelná lidská dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu.
Je to vrozené onemocnění způsobené mutací genu produkujícího protein CFTR. Jedná se o gen uložený na dlouhém raménku chromozómu. Gen kóduje protein, který je klíčový pro chloridový ABC transportér na buněčné membráně.
Terapie se v současnosti soustředí zejména na léčbu dýchacího ústrojí - inhalace, fyzioterapie, antibiotika. Nemocní užívají trávicí enzymy v kapslích, tedy na odstraňování důsledků onemocnění. Jeho příčina je léčitelná, ale zatím nevyléčitelná.
Zdroj: wikipedie