Podobných lákadel je v sobotu na Čokoládovém festivalu ve Valticích nepočítaně. Světová přehlídka proslulé čokolády se letos poprvé přemístila z valtického zámku do areálu vinařství Chateau Valtice. A tak chuťové zážitky násobí tentokrát i víno.

Nabídka mlsů je nekonečná. Ručně vyráběné čokoládové tabulky s nepřeberným množstvím přísad a chutí, chilli nevyjímaje, doplňují pralinky, jenž připomínají malá umělecká díla. O kousek dál lidé ochutnávají lanýže, kávu, čokoládové churros, ale i makaróny, čokoládové víno, karamel, vafle.

Oči září dospělým, ale hlavně dětem. „Všechno je moc dobrý,“ spěchá sníst vaflovou misku s čokoládou dívka, která sem přijela s rodinou už po několikáté.

To potvrzuje i hlava rodiny Václav Jančík. „Jsme z Brna a část skupiny z Dolních Kounic. Jezdíme sem každý rok. Loni jsme byli ještě na zámku, bylo tam snad milion výrobků,“ pochvaluje si muž.

Na nádvoří ve stanu je ráj pro děti. Zájem mají o malování na obličej, vyrábí si vlastní čokoládové pralinky. „Máme pro ně připravené formičky i rozehřátou čokoládu. Pralinky necháme ztuhnout v lednici a děti si je pak mohou odnést domů,“ říká Petra Hanusová, která se malým cukrářům věnuje.

Na nádvoří je slyšet francouzština i hlasitá italština, to prodejci nabízí v tuzemsku nevídané zákusky. Jak jinak, než s čokoládou. Ale také unikátní sýry či šunku.

V hale na pódiu začíná předvádět kulinářskou přehlídku Foodblogerka Květa Vondráková. Děti vyrábí sladké dezerty s Mistrem Vonkou. Na výrobu famózní marmelády se soustředí zase Jana Pavlusková.

Z pravé čokolády nepřiberete

Obavy většiny přítomných žen z mimořádného přísunu kalorií a ohrožení štíhlé postavy rozptyluje František Hlava, mistr dezertář a jednatel čokoládové firmy. „Z pravé čokolády nepřiberete, navíc pozor, má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém. Čokoláda vytváří v těle endorfiny, hormony štěstí. Navozuje stav opojení a radosti,“ nelze odolat nadšení prodejce čokolády.

Čokoláda podle něj patřila i do výbavy amerických vojáků. „Dokáže nahradit oběd, také já to tak občas dělám,“ směje se muž.

Akci pořádá Agentura ChrisEvent ve Valticích už poněkolikáté, stejně jako v dalších městech po celé republice. „Mezi zajímavosti, které nabízíme patří například čokoládové pivo, či kebab. Letos mohou návštěvníci vyhrát i poklad v hodnotě pěti tisíc korun. Klíč k němu je ukrytý v jednom ze zlatých čokoládových pohárů u vstupu,“ láká k návštěvě Chris Delattre.

Čokoládový festival si totiž mohou zájemci užít i v neděli do páté hodiny odpoledne.