Podle diskuzí na sociálních sítích ohňostroje lidi rozdělují. Mnozí je tolerují, jiní by rakety uvítali pouze v omezenou dobu, další by nepříliš bezpečnou zábavu zakázali úplně.

Mezi odpůrce patří někteří majitelé domácích mazlíčků, na hluk při venčení totiž nejsou připravení. S odpalováním pyrotechniky totiž lidé mnohdy nečekali až na novoroční oslavy.

„Pro zvířata je to šíleně stresující a deprimující. Ve výsledku je to i ohrožení účastníků silničního provozu. Takto splašené zvíře, a je jedno, zda pes, prase, kůň, srnka nebo kočka, reaguje na vylekání a stres jediným: Instinkt jim říká uteč! Zvíře se v tu chvíli řítí a neřeší kam, až je nebezpečným pro ostatní,“ vysvětlil strážce David Boura z Agentury pro ochranu přírody a krajiny ČR.

Lidem ale vadí i jiné problémy související s odpalováním rachejtlí. Jde například o znečištění ovzduší i veřejných prostranství.

„Mě upřímně řečeno štve, když jdu na procházku a všude cítím síru a musím se brodit tunami odpadků ze zábavní pyrotechniky,“ přidal svůj názor Zdeněk Šulc.

Městské slavnosti v Děčíně 2017, ohňostroj.

Prodej zábavní pyrotechniky je podle zákona zcela legální. Používání pyrotechniky ve městech mohou upravovat vyhlášky. Někteří lidé jsou pro její zavedení. „Já osobně bych byla pro úplný zákaz mimo zhruba jedné hodiny od půlnoci po Silvestru,” přeje si třeba Marta Wurmová.

V Ústeckém kraji městská vyhláška omezuje odpalování zábavní pyrotechniky například v Mostě, mimo Silvestr a Nový rok pak pyrotechniku nesmí odpalovat také na většině míst v Praze. Děčín ale žádnou takovou vyhlášku nemá.

„Velké ohňostroje mají lidé ze zákona povinnost nahlásit, malé zakázané nejsou. Lidé ale při tom musí dodržovat určitá pravidla bezpečnosti a neměli by rušit noční klid, který je stanovený zákonem,“ uvedla vedoucí kanceláře děčínské primátorky Romana Silvarová.

Podle zástupce ředitele děčínských strážníků Tomáše Pavlíka by problém ve městě nevyřešila ani vyhláška. Strážníci by totiž případné pachatele, kteří by ji porušovali, museli chytit přímo při činu.

Děčínské slavnosti zahájil lampionový průvod a ohňostroj.

„Řešení by nebylo regulovat používání pyrotechniky, ale přímo zakázat prodej. To ovšem není záležitostí města, ale zákona. Zkušenosti jiných měst, která vyhlášku mají, potvrdily, že se její reálný vliv limitně blížil nule. I proto od vyhlášky město Děčín ustoupilo,“ vysvětlil Pavlík.

Strážníci se tak během prosince setkávali v souvislosti s odpalováním zábavní pyrotechniky pouze s rušením nočního klidu. Šlo ale jen o několik případů. Podle nich jsou novoroční oslavy každým rokem klidnější.

„Před lety to s petardami bývalo horší. Nejsem ale úplně přesvědčený, že patří lidem do rukou. I když to může být legální, tak pro spoustu lidí to musí být velice nepříjemné a o majitelích zvířat ani nemluvím,“ uzavřel Pavlík.