Na základní škole ve Žďáře nad Sázavou, Komenského 6, zatím nezdražili. „Do konce školního roku už zbývá jen měsíc. Co bude dál uvidíme,“ krčila rameny vedoucí školní jídelny Helena Urbánková. Plnění spotřebního koše je dle jejích slov obtížné. „Dodavatele vybíráme hlavně podle ceny. V téhle době jsou, jak se říká, peníze až na prvním místě,“ dodala Urbánková.

V Novém Městě na Moravě na základní škole Leandra Čecha mají již jasno. Zdražit musí. Ceny plánují navýšit od září. „O kolik to bude, ještě vůbec nemáme představu. Plnit spotřební koš je pro nás čím dál víc náročné,“ sdělila vedoucí školní jídelny Jaroslava Bílá.

Sokolovský zámek a jeho obřadní síň využila v minulosti řada svatebčanů.
Uvolnění podmínek. O svatby je po covidové pandemii obrovský zájem

Na základní škole ve Svratce také plánují navyšování cen školních obědů. „Myslím, že zdražíme v září, tedy od nového školního roku. O kolik budou muset navýšit ceny ještě netuší. ,,Plnění spotřebního koše upravujeme podle cen. Omezujeme hlavně ovoce a mléčné výrobky, snažíme se dětem dávat ovoce, které není tak cenově náročné. Omezili jsme například banány,“ řekla vedoucí školní jídelny Alena Mourová.

Náklady na výchovu dětí stouply 

Zdražování se týká téměř každého oboru. Dle ekonoma Lukáše Kovandy stouply náklady na výchovu dítěte o dvě stě tisíc korun za rok. „Náklady na výchovu a výživu dítěte v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,8 milionu korun. Tento nárůst odpovídá přibližně třinácti procentům a odráží citelnou inflaci, která Česko v posledním zhruba roce zasáhla,“ vyčíslil Kovanda.