Na lounském gymnáziu měli v závěru pracovního týdne třicítku covid pozitivních žáků a dalších 120 v karanténě. Třetina dětí tak nebyla ve škole. Na distanční výuce skončily tři třídy. „To je v našem případě čtvrtina tříd. Horší to bylo loni v říjnu, kdy jsme měli v karanténě polovinu tříd,“ připomněl ředitel gymnázia Daniel Syrovátko.

ON-LINE ke covidu čtěte ZDE

Kvůli chybějícím učitelům vyhlásil tehdy ředitelské volno, podstatnou část si tak vybral. „Vítám, že se počet dní ředitelského volna navýší. A hlavně vítám, že bude pro nás jednodušší přejít na distanční výuku,“ sdělil. V současné době musí školy vyčkat na posouzení situace hygienou.

Ilustrační foto.
Omikron posílá do karantén celé třídy. Prezenční výuku neudržíme, zní ze škol

Za připravované změny v legislativě je rád také ředitel Obchodní akademie a Střední odborné školy zemědělské a ekologické v Žatci Jiří Karas. „Kdyby nám chyběli učitelé, chystané změny, tedy více ředitelského volna a možnost snadněji přejít na distanční výuku, bychom využili,“ řekl. V závěru týdne byla na této škole v karanténě jedna třída.

Na Gymnáziu a střední odborné škole Podbořany mají „doma“ čtyři desítky žáků, na distanční výuce jsou dvě třídy. „Sami o své vůli o distanční výuce rozhodovat nemůžeme. Pokud nebudeme muset čekat na někoho jiného, bude to lepší,“ přivítal změny ředitel školy Jiří Marhold.

Situace se může zhoršit 

I když situace ve školách v okrese Louny není horší, než byla loni na podzim, dá se čekat zhoršení. „V celém kraji probíhá komunitní šíření, nákaza se šíří prakticky všude. V rodinách, pracovních a školních kolektivech, sportovních klubech,“ upozornila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Olga Štorkánová.

Očkování dětí v Ústí nad Labem
Třetí dávka pro děti a mladistvé: Ministerstvo spustí v pondělí registraci

Jelikož ale neroste zátěž nemocnic, žádná nová protiepidemická opatření se nepřijímají. Další kolo testování ve školách se chystá na pondělí 24. ledna. Podle nové metodiky odcházejí celé třídy do karantény, pokud se covid u někoho ze žáků potvrdí až během týdne.