Operace prostaty zahájila druhý den speciálního workshopu zaměřeného především na metodu TUBEP (jde o zkratku pro odborný název transuretrální bipolární enukleace prostaty, pozn. red.). Toho se v Kyjově zúčastnili lékaři z Domažlic, Hradce Králové či Plzně. Operaci mohli sledovat na dvojici obrazovek, k tomu dostávali výklad od zkušeného operatéra - odborného garanta workshopu a primáře urologického oddělení Miroslava Krhovského.

Ten před dvojicí operací zdůraznil, že problémy s prostatou postihují většinou muže po padesátém roce života. „Je tedy dobré, aby každý muž po padesátce alespoň jednou za rok navštívil urologa. Tady jeden z dnešních pacientů má k osmdesáti letům a druhý je mladší. Oba mají problémy. Jeden z nich má už trvalý katetr, že bez něj nemůže vůbec močit. My ho odoperujeme a on se katetru zbaví,“ vysvětloval Deníku Krhovský.

Primář Urologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati Martin Kučera
Robot na operačním sále? Skvělý pomocník, říká primář zlínské urologie Kučera

Než představil technologii, která byla tématem workshopu, zabrousil dlouholetý šéf urologického oddělení i do historie řešení problému, který mnoho mužů trápí den co den: „Technologií na řešení nezhoubného zvětšení prostaty je celá řada. V minulosti se například velké prostaty, které měly objem větší než šedesát kubických centimetrů, řešily otevřenými operacemi. To znamená, že se otevřel močový měchýř a prostata se vyloupla, ošetřilo se krvácení a zašil se močový měchýř a čekalo se, až se to zahojí.“

Primář urologického oddělení Nemocnice Kyjov Miroslav Krhovský při páteční live operaci prostaty během odborného workshopu.Primář urologického oddělení Nemocnice Kyjov Miroslav Krhovský při operaci prostaty během odborného workshopuZdroj: Deník/Petr Turek

Menší prostaty se řešily technologií takzvané transuretrální resekce.

„To znamená, že se nástroj zavedl přes močovou trubici, a prostata se odřezávala, říkalo se tomu, že to ofrézujeme, aby pacient mohl snadně močit,“ pokračoval primář Krhovský.

Důležitá role laseru

U nové technologie hraje důležitou roli laser. A to jak holmiový, tak - v současné době dál se vyvíjející - thuliový. Následně přichází na řadu TUBEP. Při této metodě jde nástroj se dvěma póly přes močovou trubici. „Vlastní operační médium jak při laseru, tak při bipoláru, je plazma. Liší se to jen tím, jakým způsobem plazma vzniká. A plazma bipoláru je v tomto případu levnější a má obrovskou účinnost,“ nastínil výhody lékař.

Robotická operace. Ilustrační snímek
Mužům s rakovinou prostaty pomáhají robotické operace. Zbydou jen drobné ranky

Moderní technologii zavedli v Kyjově do praxe v roce 2018. A podle primáře přinesla velmi dobré výsledky. „Dneska není problém vyloupnout dvěstěgramovou či čtvrtkilovou prostatu. Ta se vyloupne do močového měchýře. Potom se to takzvaně zmorseluje, rozmělní se na drobné řízky a ty se odsají a posílá se to na histologické vyšetření,“ uzavřel Krhovský s tím, že lékaři se přijeli do Kyjova podívat na využití této technologie v praxi.