Původně radnice plánovala, že by krásnou historickou propojku ze středu města do někdejšího židovského gheta opravila už vloni ještě před zimou. Jenže nastaly problémy s výběrovým řízením. Ne že by se účastníci řízení odvolávali proti výběru vítězné firmy, oni se nehlásili vůbec. Po prvním neúspěchu, kdy se do soutěže nepřihlásila ani jedna firma, město trochu upravilo podmínky podle dodatečných doporučení od památkářů, jako například kolik se má odstranit původní dlažby a kolik vrátit, kudy vést výkop a podobně, a vyhlásilo veřejnou soutěž znovu. A opět nic. Opět ani jedna firma. Radnice i prodloužila termín, kdy se může pracovat v domnění, že třeba mají firmy plno do konce roku a po Novém roce to bude lepší, ale ani to nepomohlo. Nakonec se firmu podařilo vybrat až na třetí pokus a nyní už oprava opravdu začne.

„Především to bude rekonstrukce sítí, je tam špatná kanalizace, majitelé nemovitostí nás o opravu prosí už léta. Mají dokonce i průsaky kanalizace do svých sklepů, situace tam opravdu není dobrá, v parném počasí to někdy páchne,“ řekl starosta Vít Rakušan. „A když už se bude dělat kanalizace, položí se také nová historizující zádlažba, bude vyměněno veřejné osvětlení, ulička by měla být lépe osvětlená. Budou se tam instalovat lampy v parametrech, které městský architekt vybral pro střed Kolína, tedy historizující lampy, jaké se už nyní jako první dávají do Kouřimské ulice,“ dodal starosta.

Zlatá ulice v Kolíně Nahlédneme-li do některých průvodců či na weby o historii Kolína, je v nich Zlatá ulička označovaná jako nejromantičtější ulička ve městě. Svůj podíl na tom má mimo jiné fakt, je ve Zlaté ulici se dochovaly středověké prampouchy, tedy zděné rozpěrné oblouky opatřené stříškou, typické právě pro úzké středověké uličky.

Kolíňáci vnímají Zlatou uličku jako nedílnou součást historického centra, i když poslední roky do značné míry odpudivou. A není to jen ve chvíli, kdy se objeví problémy s kanalizací a například podle zkušeností Zbyňka Čadíka je zápach opravdu hodně silný a výrazný. Ulička dnes působí špinavě a konec konců o odpadky v ní nezřídka není nouze, je tam propadlá dlažba, počmárané zdi, sem tam zanesené kanály, nedostatečné osvětlení, občas se tam našla i použitá injekční stříkačka, suma sumárum zejména ženy skrz ní po setmění i docela nerady chodí.

Ale stejně… Zlatá samozřejmě v oficiálním názvu nemá zdrobnělinu slova ulice, ulička se jí říká jen mezi místními trochu po vzoru pražské Zlaté uličky, trochu proto, že je úzká, a trochu i proto, že má v myslích Kolíňáků své místo. Třeba Martin Brázda vzpomněl na své kdysi první rande právě v úzké, málo osvětlené Zlaté uličce se slovy „Co by byl střed Kolína bez Zlaté uličky?“

Za pravdu mu dávají i další Kolíňáci, jen poukazují, že ulice je dlouhodobě zanedbaná a dnes hodně ztratila na svém kouzlu, které by vzhledem ke své historické podobě mohla mít.

Ale možná se to po letních prázdninách změní, v září by totiž oprava, která vyjde na více než dva miliony korun, měla být hotová. Jedná se kompletně o investici z městského rozpočtu, bez dotačních peněz, bez účasti vodohospodářského sdružení.

„Výhodou Zlaté uličky je, že to není ulice zatížená dopravou, je pouze pro pěší, takže žádná nová uzavírka v Kolíně nevznikne,“ podotkl ještě starosta Rakušan.