„Starý, tmavý park s přestárlými stromy a zarostlý křovím jsme chtěli proměnit na světlé a svěží místo pro odpočinek, vlídnější především pro mladé rodiny. Nyní už je vidět, že se to povedlo. Hned naproti družině základní školy má místo nový koutek pro děti. Ten je situován pod úrovní parku v uměle vytvořené prohlubině a je oplocený,“ uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny.

Více bezpečí

Takto vytvořená nerovnost terénu dovolila vybudovat zákoutí s moderními atrakcemi pro děti. Hřiště je vybaveno i novými bezpečnostními prvky – vše je například vysypáno pískem nebo vystláno gumovou hmotou.

Park, který prošel rekonstrukcí naposledy v roce 1994, již získal kromě nových chodníků i zcela nový mobiliář: parkové lavičky, odpadkové koše a moderní osvětlení. Tento týden dělníci dokončili instalaci fontány, která nikdy dříve v parku nebyla. „Fontána osvěží celé okolí vodní mlhou a bude atrakcí hlavně pro děti. Nejde o klasickou kašnu, jaká je náměstí, pouze o vydlážděné místo v úrovni okolí, ze kterého voda stříká a hned odtéká. Večer bude fontána osvětlena až do jedenácti hodin a park tím ještě získá,“ dodal Folwarczny. Nové jsou i komunikace a parkovací místa lemující park.

Stavební firmy by měly stihnout všechny dokončovací práce do poloviny příštího měsíce. Na české straně hranice je součástí projektu obnovy parku také výstavba nového chodníku kolem multikulturní budovy Noiva, spojujícího nábřeží Míru s hraničním mostem, a budovou kavárny, a rekonstrukce mostu Družby.

Ještě jedna novinka

„Oprava mostu z roku 1953 je nyní v závěrečné fázi. Na polské straně zahrnuje projekt obnovu Zámeckého vrchu,“ upozornila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. Spolu s dokončením čeká park ještě jedna novinka. Na 28. září je naplánováno slavnostní zpřístupnění společně s odhalením sochy prezidenta T. G. Masaryka. Jen na okraj – než svět vůbec věděl o existenci Tomáše Masarykova, park nesl jméno Albrechtova alej.