Místo necelých šesti kilometrů po silnici I/43 z Kuřimi na Brněnsku do Lipůvky na Blanensku si od prvního července řidiči prodlouží stejnou trasu na dvojnásobek. Silničáři tam budou měsíc opravovat zhruba kilometr a půl úseku. Omezení se bojí řidiči i okolní obce, ve kterých nápor aut provoz zkomplikuje. „Budou se tvořit kolony a řidiče to jen zmate,“ komentoval Jakub Pernica, který místem několikrát týdně projíždí.

Ve směru do Svitav kvůli pracím na I/43 pojedou řidiči osobních aut přes Lelekovice, Vranov, Šebrov a Lipůvku. V opačném směru využijí trasu přes Lipůvku, Nuzířov, Malhostovice, Čebín a Kuřim. „Očekáváme spolupráci s policií. Především v Kuřimi na křižovatce,“ uvedl kuřimský starosta Drago Sukalovský.

Pomoc strážců zákona budou při uzavírce potřebovat také v Lipůvce na Blanensku, která je už nyní kvůli těsné blízkosti I/43 provozem velmi zatížená. „Žádali jsme, aby tu policisté častěji dohlíželi na provoz a snažili jsme se zabránit také třeba průjezdu aut po místních komunikacích, ale to se nám nepodařilo. Nechtěli jsme, aby je řidiči častými průjezdy rozbíjeli,“ konstatoval starosta obce Ivo Pospíšil.

NEHODA A KOLAPS


Policisté předpokládají, že objízdné trasy budou přetížené a očekávají časté komplikace. „Policisté ze silničního dohledu se budou oblasti s objízdnými trasami věnovat přednostně. Stejně tak policisté vyšetřující dopravní nehody, protože jakákoli kolize, nehoda či jen porucha vozidla na objízdné trase může rychle přerůst v dopravní kolaps,“ varoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Opravy u Kuřimi• Dělníci opraví úsek mezi Kuřimí na Brněnsku a Lipůvkou na Blanensku dlouhý zhruba 1,5 kilometru.
• Omezení kvůli pracím v místě potrvají celý červenec.
• Objížďka směr Svitavy pro osobní auta: Lelekovice – Vranov – Šebrov – Lipůvka.
• Objížďka směr Brno pro osobní auta: Lipůvka – Nuzířov – Malhostovice – Čebín – Kuřim.
• Nákladní auta a autobusy projedou jedním pruhem přes polovinu staveniště.


Řidič Pernica s opravou úseku a nutnými objížďkami nesouhlasí. „Jezdím tudy zhruba dvakrát až třikrát týdně. Silnice podle mě ještě není v tak špatném stavu, aby ji museli cestáři opravovat. Víc si to podle mě zaslouží například silnice z Brna do Vyškova. Po trase mezi Kuřimí a Lipůvkou se zatím se auto zatím moc nehoupe. Práce proto jen zatíží silnice v okolních obcích. Jejich obyvatel je mi líto,“ konstatoval.

Nákladní auta a autobusy projedou jedním pruhem přes polovinu staveniště, provoz tam mají řídit semafory.

Změny čekají i cestující hromadnou dopravou. „Autobusové linky 71, N91 a 310 ve směru do Kuřimi vynechají zastávku Česká, UP závody a linka 310 ve směru do Kuřimi vynechá navíc ještě zastávku Česká, křižovatka. Změní se také vybrané garantované návaznosti mezi linkami 41 a 310, které jsme přesunuli do zastávky Česká, železniční stanice,“ oznámil za společnost Kordis koordinující dopravu v kraji Květoslav Havlík.