Tento závod psích spřežení se těší dlouholeté tradici, která sahá až do roku 1997. Jak loni pro Deník zavzpomínal zakladatel a ředitel závodu Pavel Kučera, prvního ročníku, který uspořádal s manželkou, se zúčastnilo 17 musherů: „V Orlických horách jsme zrovna rok před tím byli trénovat, bylo to příjemné, pěkné trasy, v létě jsme pak zašli za paní starostkou a ona souhlasila, abychom závod uspořádali.“

Bohužel, ještě před startem mu utekli dva psi a jeden z nich, sibiřský husky Šedivák, byl u vzdálené vesnice zastřelen. Přesto závod odstartoval a na jeho památku byl pojmenován Šediváčkův Long. Dnes se těší mnohem větší účasti i popularitě všech fanoušků, kteří si tuto akci nechtějí nechat ujít.

Ozdobou plzeňského muzea Depo Moto Art je Praga Lídy Baarové.
Praga Lídy Baarové je ozdobou plzeňského muzea. Možná bude i Ferrari

Její základnou bude opět Jedlová, část Deštného v Orlických horách, odkud 23. ledna odstartuje první - noční etapa.

„Orlické hory se znovu stanou arénou pro neobyčejný závod psích spřežení nazvaný Šediváčkův Long, který přivádí do regionu atmosféru severské divočiny. Díky výjimečnému přírodnímu daru v podobě sněhové nadílky jsme připraveni přivítat všechny závodníky, fanoušky a novináře, kteří se zúčastní tohoto zimního dobrodružství. Šediváčkův Long se bude konat od 23. ledna do 27. ledna 2024. Závod nabídne divákům a účastníkům pět vzrušujících etap, proplétající se malebnými hřebeny Orlických hor. Slavnostní zahájení pro veřejnost proběhne v úterý 23. ledna v 17.00 hodin v Deštném v Orlických horách,“ zve Kučera.

Zdroj: archiv pořadatelů

Mushery a jejich psy čeká tradiční 200 kilometrů dlouhá čtyřetapová trať a 300kilometrová pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor. Jak připomíná pořadatel, lídrem závodu mezi českými účastníky je Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný z ročníků nevynechal, mezi úspěšné české favority patří také Roman Habásko z Karlových Varů.

Úspěchy v soutěžích samozřejmě mushery těší, ale jak tvrdí Roman Habásko, není to to nejdůležitější:„V mém případě je to už životní styl, ty pejskové jsou moje rodina, jsou to moje děti, žiji s nimi a oni se mnou, jezdím s nimi po závodech, trénujeme. Člověk jim musí věnovat čas, zvlášť když se připravuje na nějaké vrcholné závody, pak s nimi trávím osm až deset hodin denně v tréninku, v péči o ně, v krmení a samozřejmě i mimo těch deset hodin jsem jim nablízku, ať už doma, na úvazišti či když spím v autě. To je mým druhým domovem, někdo si koupí pěkný rodinný luxusní osobák, já velkou žlutou dodávku,“ říká s úsměvem.

Čtyřetapový a pětietapový závod psích spřežení na 200 kilometrů a 300 kilometrů po hřebenech Orlických hor s jedním či dvěma povinnými přenocováními na sněhu je Mistrovstvím ČR v LONGu (dlouhá trať). Bivakovat se bude opět u Zámečku - na Pádolí. Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelší závod v České republice. Je extrémní i převýšením – spřežení nastoupají více než 7500 metrů.

Žádná fotomontáž! Jediná úprava, kterou fotograf udělal, byl ořez fotografie.
Hradec Králové pod Sněžkou? Žádná fotomontáž, říká autor působivého snímku

Tradičně se začíná a končí v Jedlové, části obce Deštné v Orlických horách, ve spolupráci s níž se závod pořádá. Šediváčkův Long je nejen ojedinělým zážitkem, ale především oslavou lidského a psího souznění, kamarádství a v neposlední řadě nádherné, ač drsné přírody zasněžených Orlických hor.

„Přijďte nasát atmosféru mrazivého Severu a dávného přátelství člověka a psa, nad kterou bdí ve věčných psích lovištích samotný Šediváček,“ dodává Pavel Kučera.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Závodníci jsou na tratích sledováni zvláštní metodou, která dává organizátorům i návštěvníkům přehled o průběhu závodu. Všichni zájemci mohou průběh závodu sledovat na jeho webových stránkách. Prestiž a oblibu závodu dokazuje i vysoká mezinárodní účast – na ŠEDIVÁČKŮV LONG opakovaně jezdí desítky závodníků ze třinácti států. Aktuální info a podrobný program najdete: http://czechlongtrail.com /Zdroj: Czech Long Trail - Šediváčkův long/

Organizátoři upozorňují návštěvníky, že je třeba si počínat opatrně, pokud se budou pohybovat v blízkosti závodní tratě.

Doporučení pořadatelů, která místa navštívit: 

chata Kristýna – zázemí závodu, stake-outy, start a cíl většiny etap
Masarykova chata – snadná dostupnost, zhruba první třetina denní vzdálenosti
hřeben Orlických hor – zvláště mezi Šerlichem a Pěticestím jsou na spřežení krásné pohledy
chata Bedřichovka 
Zámeček – Pádolí – bivak – vidět psy odpočívat na sněhu a mushery stanovat je velký zážitek

S využitím TZ

Mohlo by vás také zajímat, Orlické hory v lednu hostily i závod saní rohatých:

Zdroj: Deník/Jana Kotalová