Kolekce tradičních ornamentů je součástí Galerie moravského ornamentu, kterou připravil nadační fond Moravská krása. Díla patnácti maléreček a dvou malérů z Podluží, Kyjovského Dolňácka, Strážnického Dolňácka, Uherskohradišťského Dolňácka a Horňácka jsou ve vile k vidění do 30. října letošního roku. Pak zamíří nastálo za velkou louži. Ozdobí totiž českou vesnici v Cedar Rapids v Iowě ve Spojených státech amerických.

Jednou z maléreček, která zanechala svůj otisk na velkoplošných obrazech, je i Barbora Bartošíková z Dolních Dunajovic. „Jsem vděčná, že jsem byla přizvána do malérského cechu a mohu být součástí Galerie moravského ornamentu, která nastálo odcestuje do Ameriky,“ vyznala se žena.

Aqualand Moravia startuje 10. sezónu 1. července 2022. Nabídne 38 atrakcí a videa z tobogánů.
Největší lákadlo turistů na jižní Moravě? Aqualand Pasohlávky. Dařilo se i zoo

Další z autorek, Kamila Bartálová, zase ocenila projekt z pohledu propojení maléreček a malérů. „Báječně to fungovalo. Najednou se z nás stala skupina, která si vzájemně radí a pomáhá,“ zdůraznila malérečka, která žije a tvoří ve Starém Poddvorově.

Součástí výstavy je i mapa Slovácka. To proto, aby každý návštěvník dokázal specifický ornament zařadit do správné lokality. Na zdech Koskovy budovy muzea v americké vesnici Cedar Rapids budou totiž ornamenty spolu s mapou plnit účel naučné stezky malovanou Moravou.

K vidění jsou v Havlíčkově vile kromě malovaného ornamentu také starodávné pokrývky hlavy z Moravy a Slovenska ze sbírky dvojice Helene Baine Cincebeaux a její matky Helen Zemek Baine, která se v Americe narodila československým emigrantům. „Další místnosti poštorenské galerie zkrášlují slavnostní krojové pokrývky hlavy z Podluží a Slovácka a rovněž starobylé obřadní úvodnice z jižního Kyjovska zapůjčené od sběratele lidových krojů Ladislava Lungy z Milotic,“ doplnila Lucie Smith, která má v nadačním fondu na starosti PR a marketing.

Svatojánská pouť v Přibyslavi
Zdražování se nevyhnulo ani poutím. Už nás to neuživí, stěžovali si kramáři

Vernisáž výstavy se konala v polovině června. „Mám obrovskou radost, že se nám podařilo dát dohromady výstavu, kde se protínají díla nejméně dvaceti umělců, což je naším cílem – ukazovat krásu Moravy a podporovat lokální tvůrce. Za další úspěch považuji to, že proplétáme naši krásu s Amerikou. Jednak jsme přivezli ukázky ze sbírky Baine Cincebeaux, druhak náš ornament poputuje do Iowy,“ shrnula spoluzakladatelka nadačního fondu Moravská krása Monika Vintrlíková.

Nechyběla ani ředitelka Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids Cecilia Rokusek. „Moravská krása při otevření fantastické výstavy se zdobenými a neobyčejně krásnými pokrývkami hlavy z Moravy a Slovácka doslova zářila a Havlíčkova vila splnila své poslání být skutečným kulturním domovem nejen pro region jižní Moravy, ale pro celou zemi. Jsme nadšení, že jsme se mohli přijet podívat na slavnostní zahájení a spatřit toto spojení lidové tradice, umění a hudby,” uvedla.