Odporný puch, který je cítit po celé ulici, nepořádek a zoufalý psí štěkot. Tak to vypadá před domem ženy, která k smrti utýrala osm psů. Dalších třicet dva je teď v třebovickém útulku a zotavují se z hrůz, které u své majitelky zažili. „Když k nám pejsky přivezli, byli v příšerném stavu. Většina z nich byla výrazně podvyživená a trpěla bolestmi,“ sdělil Jaromír Somerlík, vedoucí útulku v Ostravě-Třebovicích.

Podle sousedů má žena další čtyři pejsky, o které se nyní „stará“. „Sotva jí psy odebrali, už má zase další. Nechápu, kdo jí ta zvířata svěřil. Vždyť ona se neumí postarat ani o sebe!“ rozčiloval se Karel Kožušník, který se ženou sdílí dvojdomek. „Máme desetiměsíční dceru a já se bojím nechat manželku samotnou doma. Ta ženská nám vyhrožuje, že nám zapálí dům a podobně. Vodí si sem pochybné lidi a dělá nám samé naschvály,“ dodal zoufalý muž.

I přes varování sousedů jsme se pokusili se ženou setkat. Přestože byla podle všeho doma, neotevřela. Lidé ze sousedství tvrdí, že neotevírá nikomu. Dostat se do jejího domu byl problém i pro policisty.

Veterinární správa přijde s policisty

Ředitel Krajské veterinární správy Jaromír Polášek Deníku potvrdil, že o čtyřech nových psech už vědí. „O tom, že má žena nové psy, už víme. Chystáme se tam, ale ještě se musíme domluvit s příslušnými orgány. Pokud zjistíme, že se situace opakuje, můžeme dát znovu podnět k odebrání zvířat. Zakázat chov psů však majitelce nemůžeme, na to je zákon krátký. Na druhé straně je tady jedna výhoda oproti minulým rokům, a to ta, že v přítomnosti Policie ČR se můžeme dostat dál než za plot. Už v minulosti jsme tento případ řešili, ale ta paní nás nepustila dovnitř a my jsme nemohli nic dělat,“ upřesnil Polášek.

Žena údajně chová psy pro zisk. „Lidé si k ní chodí kupovat štěňata. Už několikrát jsem je varovala, aby to nedělali a aby se šli podívat, v čem ta ubohá zvířata žijí. Jednou jsem to štěně viděla a pohladila si ho. Ten smrad, který mi zůstal na rukou, jsem cítila ještě dlouho potom,“ uvedla Marta Vlčková, obývající dům naproti.

Jak redakci potvrdila Dana Klišová z městské policie, tyranka se však nechce vzdát a odebrané psy hodlá získat zpět. Všichni, kteří se na případu podílejí, věří, že se jí to nepodaří. Do třebovického útulku volají dennodenně lidé z celé republiky a chtějí si vzít pejsky domů. Budou ale muset ještě počkat, než se celý případ dořeší a než se pejsci zotaví.

Celý případ má nyní na starosti policie. Ženě hrozí za týrání zvířat až jeden rok vězení.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ
ANDREA WANTULOVÁ