Byla to tradice, přes kterou nejel vlak. Na několik minut dokonce ani tramvaj. Vždy se uzavřel kruhový objezd v Hrabůvce a nad ním se na obloze odehrála úchvatná barevná show. Než přišel covid. Ten tradici Jižanů, na kterou se ale sjíždějí lidé z celé Ostravy a mnohdy i odjinud, na dva roky přerušil. Nyní je zpět. V plné parádě.

Obchody s plochou větší než dvě stě metrů čtvereční musí mít o některých svátcích zavřeno
Přehledně: Nákupy o Vánocích a mezi svátky. Jak jsou otevřené obchody

„Počítáme s konáním dechberoucího patnáctiminutového novoročního ohňostroje, který se uskuteční 1. ledna 2023 v 18 hodin na kruhovém objezdu v Hrabůvce,“ potvrdila Deníku mluvčí radnice Gabriela Gödelová včetně už několik let tradičního termínu v podvečer na Nový rok.

Nejezděte auty

Radnice ví, že nechat lidi čekat tři roky, byť ne svou vinou, a nabídnout jim vlažný odvar, by neprošlo. Proto chystá velkou show. Připraveno bude celkem devět odpališť, tři hlavní a šest pomocných, které zajistí, že na nebi se ve výšce 80 až 100 metrů vyjeví nádherné scénické obrazce v atraktivních barvách.

Novoroční ohňostroj v Ostravě-Hrabůvce. Ilustrační foto.Novoroční ohňostroj v Ostravě-Hrabůvce. Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

A bude i finále! Takzvané kulové pumy se na nebi rozprsknou v ideálním případě i do vzdálenosti 150 metrů. Starosta Martin Bednář příchozí vyzývá, aby nejezdili auty. „Doprava bude omezená hodinu před tím, MHD však bude jezdit až těsně to zahájení ohňostroje a obnovena bude krátce po něm,“ ubezpečuje.

Další velký ohňostroj bude k vidění ve Slezské Ostravě, kde stále zůstali věrni kdysi neodmyslitelné tradici a vše spustí už s prvními vteřinami nového roku.

Prodej tradičních vánočních kaprů začal. Oproti loňsku si však lidé sáhnou hlouběji do peněženek, cena za kilo ryby vzrostla i o několik desítek korun
Prodej kaprů vrcholí. V Česku jsou tisíce stánků, kontrolují je veterináři

Barevná podívaná bude odpálena z prostoru před slezskoostravskou radnicí, čímž vzniknou krásné kulisy pro známé ostravské pamětihodnosti v okolí řeky Ostravice. Jen pozor, letos nebude možné ohňostroj sledovat z lávky nad Bazaly, jak mnozí dříve činili, protože je uzavřená kvůli probíhající rekonstrukci.