Online reportáž

„Veneti bojují proti koronaviru italským červeným vínem Valpolicella a německým pivem Hofbräu!“ usmíval se Pavel pocházející z Ostravy-Poruby. Hovořil o lidech ze severoitalského regionu Veneto, kam patří Benátky i jeho bydliště Verona. A kde je potvrzeno osmasedmdesát nakažených a dva mrtví.

Co je koronavirus.Zdroj: Deník„Oběti jsou senioři vyššího věku, kteří měli i jiné zdravotní potíže,“ telefonoval včera domů Čech trvale žijící v Itálii s partnerkou Lucií. Vedle něho pokřikovali kamarádi a jak přeložil citovali prohlášení venetského guvernéra Luca Zaii napadající karanténu: „Bruselská politika vůči našim obyvatelům je skandální. Koronavirus není mor!“

A kdoví, jestli ho nemá třeba jejich rumunský parťák Gheorge (27) z provozu zpracovávajícího kiwi a jahody. „Asi tak před týdnem ulehl s vysokými horečkami, zvracel, točila se mu hlava. Čtyři dny nebyl v práci a teď už je v pořádku,“ popsal český předák v ovocnářské firmě s tím, že přibližně padesát kolegů zůstává v klidu.

Strach napáchá více škod 

Na veronských ulicích se podle něj více obávají paniky vznikající v souvislosti s koronavirem. „Strach z nebezpečí napáchá více škod než to nebezpečí samo o sobě. Zahlédli jsme magora, co si odvezl z obchodu sto padesát balení vody. Sto padesát…“ líčí. Situace se zde samozřejmě projevuje na vykoupených potravinách.

A nejen to zaznamenávány jsou i zprávy o prodeji respirátorů za nehorázných pětadvacet euro (asi 637 korun) za kus. „Úřady, ty se snaží. Zavírají se tělocvičny a posilovny, spolky se mohou scházet v počtu šesti lidí. Hellas Verona doma s Gagliari nehrál a na zápas se Sampdorií do Janova jeho fanoušci nesmí,“ uvedl Pavel.

Naopak na ranči na veronském předměstí, kde jeho přítelkyně učí jezdit na koni, mají obvyklý provoz. „První den, kdy se koronavirus objevil, bylo zavřeno. Asi jen symbolicky, lidé normálně na koníčky chodí,“ podotkl. S rodinami doma oba Češi karanténu neřeší. Na turistickém ruchu se to prý také neprojevuje; je brzy.

Lucca, Marco a Riccardo ve Villa Baru přidávají domněnky, že na koronaviru (v pravicovém regionu) by se mohla přiživit i (levicová) vláda. „Devětadvacátého března totiž máme ústavní referendum o snížení počtu poslanců v parlamentu. V karanténě by se lidé mohli zajímat o jiné věci než politiku, že?“ tlumočil krajan z Itálie.

Koronavirus.Zdroj: Deník