Lenka Poláčková se proslavila ještě pod jménem Vacvalová vystupováním v televizi, a to jako herečka a moderátorka.

Její velkou vášní je sport a v průběhu let si získala mnoho fanoušků svými ultramaratonskými výkony. Kilometry, které naběhala, proměnila na peníze vybrané pro zdravotnické zařazení.

Alpské terény jí už ale nestačily, a proto se společně se svým manželem a fotografem Janem Poláčkem, který ji na cestách doprovází, vydala do Himálaje. Cílem bylo zdolat nejvyšší horu světa - Mount Everest.

Přeštická lékařka Eva Perglerová při výstupu na Mount Everest
Zdolat Mount Everest? Nádherný pocit, výš už to nejde, popisuje zubařka

Samotná příprava na výstup trvala několik měsíců. Expedici v Himálaji začala dvojice 8. dubna 2024. Jejich domácím prostředím se na několik týdnů stal Everest Base Camp, odkud se společně vydávali na aklimatizační výstupy do vyšších táborů. Z těch se poté vraceli do základního tábora.

Zápis do historie 

Při pokusu o pokoření vrcholu nejvyšší hory světa, který zahájili 16. května v 11 hodin večer nepálského času, je doprovázeli šerpové Prakash a Sona. Právě Prakash drží v současnosti rychlostní rekord na osmitisícovku Čo Oyu, kterou zdolal za 12 hodin a 35 minut.

O třetím květnovém víkendu se čtveřice ocitla ve třetím výškovém táboře, tedy v 7100 metrech nad mořem. Pak se přesunula do Jižního sedla, které se nachází ve výšce 7906 metrů, kam se Poláčkovi dostali bez pomocného kyslíku. V úterý začal jejich finální výstup na vrchol, kterého manželé dosáhli 21. května v 10:30 Newfoundlandského standardního času.

George Mallory (uprostřed, označený kruhem kolem hlavy) a další členové expedice na Mount Everest z roku 1924. Mallory se svým spolulezcem Andrewem Irvinem přišli při pokusu o dobytí vrcholu o život. Dodnes není zcela jisté, zda jej dosáhli, nebo ne
Osud horolezců Irvinea a Malloryho halí tajemství. Na Everestu stanout nemuseli

Lenka navíc na vrchol vystoupala bez pomocného kyslíku, a je tak první Slovenkou, která tímto způsobem dosáhla vrcholu Everestu.

Mount Everest přitom v posledních dnech zdolala i další slovenská horolezkyně - Lucia Janičová vrcholu dosáhla s použitím pomocného kyslíku, a to na Den matek (12. května).

Věděli jste, že…

Prvním Čechem, který zdolal nejvyšší horu světa, byl ostravský horolezec Leopold Sulovský, jenž na vrcholu Mount Everestu stanul 17. května 1991 v 16:25 hodin.