Ostravský Pride se uskuteční už v sobotu v centru Ostravy, což oba vítají. „Z naší zkušenosti je právě Ostrava nejvíce přirozené a otevřené město v zemi. Žijí tady velmi sympatičtí i upřímní lidé, kteří si na nic nehrají. I když se říkává, že tady je rázovitý region, přijetí našeho pochodu hrdosti může být kladné. Myslíme, že lepší, než třeba v Brně…“ líčí Tom s Martinem.

Prague Pride Parade 2019
Prahou prošel průvod hrdosti, odpůrcům se akci narušit nepodařilo

Ostrava Pride, pochod LGBT komunity začíná v sobotu ve 14 hodin na Masarykově náměstí, odkud půjde po trase ulicemi Nádražní – Českobratrské – Sokolské do Komenského sadů.

Pochod hrdosti jiných, než heterosexuálně zaměřených lidí (i ti v něm ale samozřejmě mohou být) nepovažují za vychloubání se svou orientací. „Jsme díky tomu pyšní, kam se doba dostala!“ vysvětlují. Byť se neshodují v názoru na jeho cirkusovou atmosféru; jeden je pro a druhý proti.

Prague Pride znají Tom a Martin jen ze zpráv a doslechu. Zato ze zahraničních pochodů zážitky mají. „Například ve Velké Británii se konají pomalu v každém městě. Gayové jsou přece nejenom v tom hlavním,“ konstatují s tím, že Ostravu by mohly následovat rovněž i další česká sídla.

„Za komunistů, kdy vyrostla maminka, by to bylo nepředstavitelné,“ míní Tom živící se jako zástupce manažera kavárny. Že je gayem, prozrazuje v šestnácti právě mámě. Coming-Out (veřejné přiznání k orientaci) tiskaře Martina přichází později. „Na střední škole bych si to nedovolil,“ říká.

Situace v zahraničí je lepší

Pár stejného pohlaví má zkušenosti nejen z Česka či Slovenska (kde je to prý vzhledem ke křesťanské tradici zlé). „Velká Británie nebo USA jsou o sto procent lepší, než ČR. Kamarád z Istanbulu studující a žijící v Praze, zase považuje o sto procent lepší Česko, než Turecko,“ uvádí.

Gaye na „Západě“ podle Toma a Martina okolí neváhá i chválit, jak jim to spolu sluší. „Dát si pusu na českém nádraží znamená, že se lidé po očku dívají a šuškají si. Anebo prohlašují, že oni přece proti gayům vůbec nic nemají, a pak pokrytecky pomlouvají. Vybočování z davu vadí,“ popisují.

Duhová vlajka zavlála nad Prahou. Radní podpořili festival Prague Pride.
Nemusíme nic skrývat. Radní jsou díky duhové vlajce spojenci LGBT komunity

Akce jako Ostrava Pride by prý mohly vést ke změně přístupu „té normální“ veřejnosti. „Bylo už načase pořádat pochod jinde, než v Praze. Když neukážeme, že jsme normální lidé, kdo jiný to za nás udělá?“ zakončují Tom s Martinem s tím, že dosud nejvíce tolerance pro gaye poznali v Kalifornii.