Předsedkyně klubu zastupitelů hnutí ANO Hana Tichánková popírá, že by klub nabídku, která vzešla z odpoledního jednání, přijal. „Pět míst pro nás, tři pro Spolu a tři pro Ostravak se Starosty je jedna z variant, která je na stole po středečním jednání. Nyní nemohu říct, jestli budeme souhlasit, musí se rozhodnout klub," uvedla Tichánková pro Deník.

Osobně je připravena z postu primátorky ustoupit, pokud dostane ANO další místo v radě. „Pro mě osobně je žádoucí mít v radě většinu, pokud nebudu primátorka. Nebýt primátorka a nemít ani většinu v radě není myslitelný výsledek jednání,“ doplnila. 

Jednání zastupitelstva Ostravy
Ostravská koalice ztratila většinu. Klub ANO opustil zastupitel Pachomov

V Ostravě se vedou jednání o podobě nové koalice, protože dosavadní se rozpadla kvůli štěpení ANO. V koalici byli ještě Spolu a Piráti. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu ztratila koalice většinu. Osm zastupitelů včetně primátora Tomáše Macury původně zvolených za hnutí ANO utvořilo nový klub Nezařazení, který se nyní přejmenoval na JDETO!!!, a 13 zastupitelů zůstalo v původním hnutí ANO.

Jednání o nové koalici 

V posledních dnech o možném vzniku nové koalice jednalo hnutí ANO s uskupením Spolu, hnutím Ostravak, Starosty pro Ostravu a Piráty. Jednání ale nikam nevedla, protože se subjekty nedokázaly shodnout na rozložení sil v jedenáctičlenné městské radě ani na primátorovi. Hnutí Ostravak, které v koaličním vyjednávání vystupuje v dvojbloku se Starosty pro Ostravu a má tak společně 12 mandátů, dnes přišlo s nabídkou, že se vzdá jednoho místa v radě ve prospěch hnutí ANO.

Zleva Zuzana Bajgarová, Tomáš Macura, Kateřina Šebestová.
Kauza Macura a Vondrák: Proč vedení Ostravy končí? Jak šel čas s rebely z ANO

V jedenáctičlenné radě by tak hnutí ANO mělo pět míst, uskupení Spolu tři zástupce a dvojblok Ostravaka a Starostů pro Ostravu by obsadil zbývající tři místa. Hnutí ANO mělo návrh na navýšený počet míst projednat na svém klubu. „Výsledek je v zásadě možný dvojí, a to že hnutí ANO akceptuje nabídku křesla v radě navíc a současně tedy sleví z požadavku na primátora, nebo ne,“ řekl po odpoledním jednání lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák.