A pak to přišlo. Večer 8. května 1945 kolem jednadvacáté hodiny ruská bojová letadla přesvištěla nízko nad jižní částí Jihlavy a shodila zápalné bomby. „Na Slunci poblíž kapličky dostala zásah německá hospoda přímo u znojemské silnice,“ popsal tamní rodák Antonín Vokáč s tím, že místní z hořících domů zachraňovali těžce popálené sousedy. Mezi oběťmi, které zemřely na místě i později v nemocnici, byla mladá děvčata. Den nato, právě o křesťanském svátku Nanebevstoupení Páně, přišla do Jihlavy od Stonařova Rudá armáda.

Po Jihlavě a okolí se v těch dnech pohybovalo na tisíc pět set ozbrojených mužů německé armády, jednotek SS, domobrany a policie. Rudá armáda před sebou tlačila ustupující německá vojska. Desítky kolon vojenských vozidel projížděly Jihlavskem po silnicích i polních cestách od vesnice k vesnici. Tisíce Němců hledaly nejkratší cestu na západ do amerického zajetí. Někteří na potkání stříleli po všem živém.

Starší kluci hlídkovali po Jihlavě a křikem varovali každého, kdo se ocitl v nebezpečí. K těm neohroženým patřil i muž v nejlepších letech Ruda Hecht z Bedřichova. „Dali nám vědět, kde se schovávají Němci. Jako trampové jsme šli do toho, vzdali se nám, odevzdali zbraně. Naše soudy se s nimi nemalovaly a nás hodně chválily,“ řekl Rudolf Hecht. Ovšem mezitím se Rusové v Jihlavě zabydleli a ukázali pravou tvář.

Co chvíli letěla mezi vyděšenými Jihlavany zpráva, že někomu vykradli dům, byt, přepadli domácího a ublížili jeho ženě. Otcové rodin schovávali dcery, manželky. Ozývaly se hlasy o znásilňování i drancování.

„Vyhnali nás z bytu a nastěhovali tam rudoarmějce, mohli jsme si odnést jen peřiny,“ zavzpomínala pamětnice Ludmila Vlachová. Rudolf Hecht a kamarádi jezdili jako trampové na svoji milovanou chatu do přírody i za války. „Stalinovi vojáci nám v chatě ustájili koně a všechno zařízení spálili, i s palandami. Nadávali jsme, kdykoli jsme si na ně vzpomněli, ale vesničani je měli rádi, že jim pomáhali na polích,“ připomněl Ruda Hecht, později uznávaný trampský vůdce s přezdívkou Senior.

STANISLAV JELÍNEK