Dnes se ochranáři spolu s posilami pokusí odchytit samce, kterého s posledním přeživším mládětem přesunou na jinou vodní plochu, kde by jim už žádné nebezpečí hrozit nemělo.

„Samici nejprve někdo praštil klackem. Měli jsme ji na stanici dva týdny. Dali jsme ji dohromady a vypustili zpět na vodu. Včera nám ji přivezli přiotrávenou. Večer umřela,“ popisoval ve čtvrtek dopoledne Ondřej Csik, vedoucí pateřínské záchranné stanice.

Podezření na trestný čin

Až na jediné uhynulo postupně všech šest letošních mláďat. Na místě našli ochranáři zbytky rozmočené návnady. Na stejné místo vyjížděli na pomoc labutím i vloni. Na břehu našli mládě s ostříhanými křídly.

„V pátek nasadíme veškeré úsilí, abychom dostali pryč samce. Ve středu jsem se o to pokoušel, ale nepovedlo se. Proto povoláme posily, i se čluny, abychom ho zachránili a spolu s jediným mládětem, které přežilo, je odvezeme do bezpečí. Nejprve budou oba u nás na stanici a v nejbližších dnech je přemístíme na oplocený rybník v jiné části Olomoucka,“ uvedl Csik.

Úhynem labutí v Želechovicích se od počátku července zabývá Městský úřad Uničov i Policie ČR.

„Dávali jsme podnět policii pro podezření ze spáchání trestného činu. Sami také případ prověřujeme,“ potvrdila Simona Kariková, zástupce vedoucí odboru životního prostředí uničovské radnice.